Łyżeczka cukru, szczypta soli. Ta substancja także przyczynia się do rozwoju cukrzycy

Osoby narażone na cukrzycę typu 2 muszą unikać cukru, ale nowe badania wykazały, że powinny także kontrolować spożycie soli.
Szczypta soli nie zaszkodzi, ale warto kontrolować jej ilość /Fot. Freepik

Szczypta soli nie zaszkodzi, ale warto kontrolować jej ilość /Fot. Freepik

Czynniki ryzyka cukrzycy typu 2 są dobrze znane: wiek, nadwaga lub otyłość (BMI powyżej 30), brak aktywności fizycznej oraz obciążenia genetyczne. Na długo przed wystąpieniem cukrzycy typu 2 pojawia się tzw. stan przedcukrzycowy, który można uznać za fazę wstępną choroby. Już wtedy poziom glukozy we krwi jest podwyższony niż u osób zdrowych metabolicznie, ale jest to równoznaczne z pewnością wystąpienia cukrzycy. Zmiany stylu życia, np. zwiększenie aktywności fizycznej czy ograniczenie spożycia cukru.

Czytaj też: Zastrzyk z insuliną tylko raz w tygodniu? Dobre wieści dla diabetyków

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Tulane University wykazały, że częste dodawanie soli do żywności także może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2. Szczegóły opisano w czasopiśmie Mayo Clinic Proceedings.

Nadmiar soli może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2

W badaniu wykorzystano dane pochodzące od 400 tys. dorosłych osób zarejestrowanych w UK Biobank dotyczących spożycia soli. Na początku byli oni zdrowi, ale w trakcie blisko 12 lat obserwacji wśród uczestników wystąpiło ponad 13 tys. przypadków cukrzycy typu 2. W porównaniu do osób, które “nigdy” lub “rzadko” używały soli, te, które “czasami”, “zwykle” lub “zawsze” dodawały sól, były bardziej obciążone ryzykiem cukrzycy typu 2 o odpowiednio 13, 20 i 39 proc.

Czytaj też: Tego jeszcze nie było. Cukrzyca wykryta w 10 sekund – i to bez pobierania krwi!

Prof. Lu Qi z Tulane University mówi:

Wiemy już, że ograniczenie soli może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia, ale to badanie po raz pierwszy pokazuje, że zdjęcie solniczki ze stołu może również pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2.

Przyczyny, dla których spożycie soli wydaje się mieć wpływ na ryzyko cukrzycy typu 2, nadal wymagają zbadania. Naukowcy sugerują, że sól zachęca ludzi do jedzenia większych porcji, zwiększając ryzyko wystąpienia czynników ryzyka, takich jak otyłość i stany zapalne. Badanie wykazało związek między częstym spożywaniem soli a wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) i stosunkiem talii do bioder.

Nadmiar soli przyczynia się do rozwoju cukrzycy /Fot. Freepik

Uczeni planują przeprowadzić badanie kliniczne, kontrolując spożycie soli przez uczestników i obserwując odnotowane efekty. W międzyczasie zalecają ograniczenie spożycia soli lub przyprawianie żywności za pomocą zamienników o niskiej zawartości sodu.

Warto wspomnieć, że nadmiar soli w diecie prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego, raka żołądka, chorób układu krążenia, a także zwiększa ryzyko udaru mózgu czy zawału serca. Dorosły człowiek nie powinien spożywać więcej niż 5 g soli dziennie.