Nagroda “Focusa” dla wynalazcy wszech czasów

Yoshiro Nakamatsu, znany także jako Dr NakaMats, był gościem tegorocznej edycji Planete Doc Review. Uznaliśmy go za największą osobowość festiwalu.

Japoński wynalazca ma na koncie ponad 3,5 tys. patentów – ponad trzykrotnie więcej niż Thomas Edison. Legenda głosi, że to on opracował technologię zapisywania i odczytywania danych z dysku, czyli dyskietki i stacji dysków, odkupioną potem przez koncern IBM. Do jego wynalazków należą także zegarek elektroniczny z wyświetlaczem, bilety z paskiem magnetycznym, taksometr, syntezator, fotel relaksacyjno-stymulujący… Więcej o nim piszemy w artykule “Mistrz świata w wymyślaniu“.

Yoshiro Nakamatsu traktowany jest w Japonii jak bohater narodowy. Nic dziwnego, że duński reżyser Kaspar Astrup Schröder postanowił nakręcić o nim film dokumentalny. “Wynalazki Dr NakaMats” były jedną z atrakcji festiwalu Planete Doc Review, a patronujący imprezie “Focus” postanowił przyznać specjalną nagrodę wynalazcy, który przyjechał do Polski, by spotkać się z uczestnikami festiwalu i wygłosić wykład (za darmo, choć jego standardowa stawka to ponoć 10 tys. dolarów).  

Ceremonia miała miejsce 14 maja w warszawskiej Kinotece przed projekcją filmu. “Mam zaszczyt i przyjemność przekazać panu tę nagrodę z życzeniami opatentowania kolejnych 3 tys. wynalazków” – mówił Jan Stradowski, szef działu nauki “Focusa”. Yoshiro Nakamatsu dziękując podkreślał, że został zaliczony do grona największych wynalazców wszech czasów obok Marii Skłodowskiej-Curie i zaproponował, by dzień jego wizyty w Polsce był obchodzony jako oficjalny “Dzień dr NakaMats i Marii Curie”. Jak twierdzi, w podobny sposób uhonorowało go dotychczas 17 amerykańskich miast.