Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP są wyłaniane w ściśle określonych warunkach testowych. Ocenie podlegają 4 kategorie - ochrona dorosłych pasażerów, ochrona znajdujących się w samochodzie dzieci, ochrona rowerzystów i pieszych i systemy asystujące w trakcie jazdy. Wszystko to ma za zadanie możliwie najwierniejsze odtworzenie przebiegu i skutków wypadków.

Do badan używane są specjalne manekiny, wyposażone w szereg elektronicznych czujników. Podczas każdego testu, rozbiciu podlegają 4 egzemplarze danego auta, zwykle modelu wchodzącego na rynek, jednak zdarza się, że Euro NCAP poddaje ponownemu badaniu model, który już wcześniej uczestniczył w crash-testach. Zdarza się bowiem, że po zaostrzeniu norm, bezpieczne samochody tracą nawet kilka gwiazdek. Które auta zapewniają najlepszą ochronę? Ranking bezpiecznych samochodów odpowie na to pytanie. Ważne - punktacja jest dostosowana do klasy samochodu, co oznacza, że mniejsze auto z kompletem gwiazdek nie zapewnia tak dobrej ochrony, jak większy samochód.

 

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP: Mercedes CLA

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP, pochodzą z Niemiec. Dobitnie wskazuje na to wynik testu zderzeniowego Mercedesa CLA. Niemiecki sedan (przez producenta określany jako 4-door coupe), wywalczył 5 gwizdek, zdobywając następującą liczbę punktów w poszczególnych kategoriach:

  • bezpieczeństwo dorosłych - 36,6 pkt na 38 możliwych,
  • bezpieczeństwo przewożonych w aucie dzieci - 44,8 pkt na 49 możliwych,
  • ochrona rowerzystów i pieszych - 44,1 pkt na 48 możliwych,
  • systemy asystujące podczas jazdy - 9,8 pkt na 13 możliwych,
  • suma - 136 pkt na 148 możliwych.

Bieżąca generacja modelu CLA zadebiutowała w 2019 roku. Samochód pozycjonuje się na pograniczu segmentu C i D, a przez dynamicznie stylizowana linię nadwozia (sylwetka przypomina samochody coupe), przyległ do niego przydomek "baby CLS". W praktyce, CLA to nieco bardziej ekskluzywna klasa A, z "doklejonym kufrem.

Auto oferowane jest z czterema jednostkami benzynowymi (1,3 o mocy 136 i 163 KM oraz 2,0 o mocy 190 i 220 KM) oraz z trzema dieslami (1,5 o mocy 116 KM oraz 2,0 o mocy 150 i 190 KM). 

Podobnie jak wszystkie współczesne Mercedesy, CLA to model na wskroś nowoczesny, oferujący niezliczoną liczbę opcji uprzyjemniających jazdę i czyniących ją bezpieczniejszą. O ile pierwsza generacja tego modelu często była krytykowana za nieco "przerysowany i wymuszony" design, to o aktualnej wersji, trudno jest powiedzieć choćby jedno złe słowo - jest stylowo i proporcjonalnie.