Jeff Bezos – najbogatszy człowiek świata. Jak zaczynał i jak zdobył swój majątek?

Najbogatszy człowiek świata nie ma łatwego życia. Jego nazwisko jest na ustach wielu osób, a on sam musi mierzyć się z ogromną presją. Ale chyba jednak nie ma powodów do narzekania, bo imponujący majątek z pewnością rekompensuje te drobne niedogodności. Jaki jest najbogatszy człowiek na świecie? Jak wyglądała droga na szczyt najbogatszej osoby na naszej planecie? Poznaj tę historię i zainspiruj się.
Jeff Bezos – najbogatszy człowiek świata. Jak zaczynał i  jak zdobył swój majątek?

Najbogatszy człowiek świata: kim jest?

Kto jest najbogatszym człowiekiem na świecie? To Jeff Bezos. Już trzeci rok z rzędu (stan na 2020 rok) figuruje on na słynnej liście Forbes na pierwszym miejscu, prześcigając w wyścigu między innymi Billa Gatesa.

Jeff Bezos jest gigantem biznesu e-commerce. Stworzony przez niego Amazon jest największą spółką handlową na świecie. W 2018 roku giełdowa kapitalizacja tej firmy zbliżała się do biliona. Bezos pełni funkcję prezesa i dyrektora generalnego stworzonego przez siebie sklepu online. Ten amerykański przedsiębiorca technologiczny jest ponadto słynnym inwestorem i filantropem.

 

Najbogatszy człowiek świata: jego historia

Jeff Bezos urodził się w 1964 roku w amerykańskiej miejscowości Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Już od najmłodszych lat wykazywał się dużą inteligencją i był oczytany. Jako 12-latek zaczytywał się w książkach z gatunku science fiction i nie tylko.

Aż do ukończenia 16. roku życia młody Bezos spędzał wakacje na ranczo u swojego dziadka w Teksasie. Oprócz wielu praktycznych umiejętności, jakie wówczas nabył, nauczył się także od seniora rodu, że nie ma przeszkód nie do pokonania. W późniejszym czasie ta świadomość będzie mieć odzwierciedlenie w prowadzonej przez niego działalności biznesowej.

W szkole średniej Jeff Bezos również dał się poznać od dobrej strony. Był laureatem nagród za wybitne wyniki w nauce przedmiotów ścisłych. Te pierwsze sukcesy zaowocowały tym, że przyszły najbogatszy człowiek na Ziemi chciał oderwać się od powierzchni i zostać astronautą, a w najgorszym razie fizykiem.

W 1982 roku Bezos dostał się do prestiżowego Uniwersytetu Princeton. Początkowo chciał studiować fizykę, ale ostatecznie zdecydował się na informatykę. Studia ukończył zresztą z wyróżnieniem, co stanowi nie lada wyzwanie na uczelni o tak wysokim poziomie nauczania.

A jakie życie prywatne prowadził i prowadzi nadal najbogatszy człowiek na świecie? W 1993 roku ożenił się z MacKenzie Scott Tuttle. Para poznała się podczas pracy w nowojorskim funduszu hedgingowym. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci biologicznych oraz córki, adoptowanej z Chin. W styczniu 2019 roku para poinformowała opinię publiczną o tym, że się rozwodzi, a MacKenzie Bezos (nazwisko po mężu) otrzymała połowę ich wspólnego majątku,.

 

Najbogatszy człowiek świata: jak się wzbogacił?

Po ukończeniu Princeton przyszły najbogatszy człowiek świata był rozchwytywany przez najbardziej renomowane firmy.

Świeżo upieczony absolwent wybrał jednak początkujące przedsiębiorstwo z branży komunikacji finansowej, firmę Fitel. Piastował w niej stanowisko kierownika administracji i rozwoju, nadzorując międzynarodową sieć telekomunikacyjną, a następnie awansował na zastępcę dyrektora technologii i rozwoju biznesu. W wieku 23 lat zarządzał zespołem 12 programistów, nadzorując kontakty z kluczowymi klientami i ulepszając protokoły komputerowe.

Kolejnym krokiem w karierze zawodowej przyszłego miliardera była praca w Banker Trust Company, gdzie zajmował stanowisko asystenta wiceprezydenta, a potem wiceprezydenta (stając się tym samym najmłodszym tego typu specjalistą w historii przedsiębiorstwa).

Następnie najbogatszy człowiek na świecie zatrudnił się w firmie D. E. Shaw, określanej wówczas jako najbardziej innowacyjna firma na Wall Street. Mając 28 lat, Jeff Bezos został tam wyższym wiceprezesem.

W latach 90., a więc w okresie narodzin Internetu, Bezos podjął odważną decyzję o założeniu księgarni internetowej. Od zawsze chciał mieć swój biznes i gdy zauważył nadążająca się okazję, niezwłocznie z niej skorzystał. 5 lipca 1994 roku zarejestrował firmę Cadabra.Inc, która niedługo potem zmieniła nazwę na Amazon.com. Właśnie tak rozpoczęła się historia największego internetowego sklepu świata, która sprawiła, że dziś Jeff Bezos to najbogatszy człowiek.

W 1999 roku czasopismo „Time” okrzyknęło Bezosa osobowością roku. Rok później słynny przedsiębiorca założył firmę z branży  przemysłu kosmicznego o nazwie Blue Origin, które wdraża innowacyjne techniki w transporcie orbitalnym.  Co ciekawe, Jeff Bezos jest również właścicielem The Washington Post, które zakupił w 2013 roku za 250 mln dolarów w gotówce.

W jego zawodowej drodze ważna była nie tylko wiedza praktyczna, wyniesiona jeszcze z Princeton, ale także umiejętności miękkie. Bezos wiedział, jak rozmawiać z ludźmi i jak rozwiązywać problemy, skupiając się na tym, co naprawdę istotne.

 

Ile zarabia najbogatszy człowiek świata?

Zgodnie z informacjami amerykańskiego serwisu Business Insider, Jeff Bezos, jako najbogatszy czlowiek swiata, zarabia około 4,5 mln dolarów w godzinę. A w sumie ile ma najbogatszy czlowiek swiata? Jego majątek szacuje się na 138-151 miliardów dolarów, z czego większość to akcje Amazon.com.

Co sprawia, że Jeff Bezos uznawany jest za człowieka wyjątkowego? Przede wszystkim to, że jest osobą mało medialną, nieekscentryczną i nie tak charyzmatyczną, jak na przykład Steve Jobs. Poza tym Bezos wiedzie raczej normalne życie, na przykład skromnie się ubiera i jeździ wysłużonym samochodem.