Powstała najdokładniejsza mapa galaktyk w historii. Ale jest z nią pewien problem

Powstała najdokładniejsza na świecie mapa 56 000 galaktyk. Rzuca ona nowe światło na nasze rozumienie ekspansji Wszechświata.
Nie tak łatwo zmierzyć odległości między galaktykami

Nie tak łatwo zmierzyć odległości między galaktykami

Mimo ogromnych postępów w astronomii, wciąż nie wiemy dokładnie, jak duży jest stary jest Wszechświat i jakie są jego rozmiary. Badania odległości między galaktykami pomagają w tworzeniu dokładnych map kosmosu i docelowo mogą pomóc w rozwiązaniu największych zagadek nauki.

Czytaj też: Ziemia podlega nie tylko procesom wewnętrznym! Odkryto zdumiewającą zależność z ruchem naszej galaktyki

Zespół naukowców z University of Hawaiʻi at Mānoa (UH Mānoa) stworzył największą w historii kompilację odległości między poszczególnymi galaktykami. Mapa nazwana Cosmicflows-4 wykorzystuje osiem różnych metod i podaje dokładne odległości do 56 000 galaktyk. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie The Astrophysical Journal.

Dokładne pomiary, ale jest z nimi pewien problem

Każda z galaktyk we Wszechświecie składa się z kilkuset miliardów gwiazd. Ale galaktyki nie są statyczne – im dalej od nas się znajdują, tym poruszają się szybciej, co jest konsekwencją ekspansji Wszechświata, która rozpoczęła się w momencie Wielkiego Wybuchu. Właśnie dlatego pomiary odległości galaktyk w połączeniu z informacjami o ich prędkościach oddalania się od nas, określają rozmiar Wszechświata i czas, jaki upłynął od jego narodzin.

Dr Brent Tully z UH Mānoa mówi:

Odkąd sto lat temu zidentyfikowano galaktyki jako oddzielne od Drogi Mlecznej, astronomowie próbowali zmierzyć ich odległości. Teraz, łącząc nasze dokładniejsze i obfitsze narzędzia, jesteśmy w stanie zmierzyć odległości galaktyk oraz związane z nimi tempo ekspansji Wszechświata i czas od narodzin Wszechświata z dokładnością do kilku procent.

Z nowo przeprowadzonych pomiarów wynika, że tempo ekspansji Wszechświata, czyli tzw. stała Hubble’a wynosi ok. 75 km/s/Mpc – przy czym Mpc to 1 megaparsek, czyli 3,26 mln lat świetlnych – z niewielką niepewnością statystyczną wynoszącą nie więcej niż 1,5%. To oznacza, że wiek Wszechświata to nieco ponad 13 mld lat.

Mapa galaktyk Cosmicflows-4 /Fot. UH Mānoa

Z pomiarami jest jednak pewien problem. Zgodnie ze standardowym modelem kosmologii stała Hubble’a powinna wynosić ok. 67,5 km/s/Mpc. Różnica między przewidywaniami teoretycznymi a zmierzonymi wynosi 7,5 km/s/Mpc i jest znacznie większa, niż się spodziewano. To oznacza, ze coś jest nie tak – albo istnieją fundamentalne luki w naszej wiedzy o Wszechświecie, albo gdzieś popełniono błąd w pomiarach. Trzeba to będzie sprawdzić w przyszłości.

Czytaj też: Związki budujące kwasy RNA znalezione w centrum naszej galaktyki. To stąd wzięło się życie?

Mapa Cosmicflows-4 jest wykorzystywana do badania tego, jak galaktyki poruszają się indywidualnie, pomijając ruch wynikający z ekspansji Wszechświata. Dzięki temu możemy odtworzyć orbity, po których poruszały się galaktyki od momentu ich uformowania, co pozwoli nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób rozległe, zdominowane przez ciemną materię struktury Wszechświata formowały się przez eony.