Najdokładniejsza panorama świata

Niedawno ustanowiono nowy rekord świata w rozdzielczości zdjęcia panoramicznego – największa i najdokładniejsza panorama świata ma 44,88 gigapiksela i prezentuje miasto Dubaj.

To niezwykle dokładne panoramiczne zdjęcie wykonał za pomocą aparatu fotograficznego Canon 7D i przy wykorzystaniu technologii GigaPan fotograf Gerald Donovan. Aby stworzyć tak szczegółową panoramę, Donovan musial wykonać łącznie 4250 zdjęć, które następnie zostały zszyte w jedną całość za pomocą specjalnego oprogramowania.

Projekt GigaPan został opracowany przez naukowców z Carnegie Mellon University, centrum badawczego Ames Research Center i z firmy Charmed Labs przy wsparciu finansowym Google Corporation. Projekt ten jest częścią Global Connection Project, który ma na celu opracowanie oprogramowania, narzędzi i technologii, jednoczących ludzi z całego świata i inspirujących ich za pomocą fotografii do odkrywania nowych, ciekawych miejsc. GigaPan to nie tylko specjalny robot-przystawka do aparatu fotograficznego oraz strona internetowa, na której prezentowane są zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, lecz cały system tworzenia, publikowania i analizy fotografii panoramicznych z całego świata.

Tworzenie fotografii panoramicznych za pomocą GigaPan polega na zainstalowaniu zwykłego aparatu cyfrowego na specjalnie opracowanej nasadce do statywu. Następnie przez 10-30 wykonywane jest od kilkudziesięciu do setek zdjęć określonej panoramy, a w końcu program Giga Pan Stitcher, instalowany na komputerze, automatycznie zszywa wszystkie zdjęcia w jedną całość.

Aby pobić rekord świata, 23 kwietnia fotograf wjechał na najwyższe piętro budowanych właśnie wieżowców Ubora Towers, gdzie w upale spędził ponad trzy godziny, robiąc zdjęcia Dubaju. Donovan sfotografował nie tylko najwyższy wieżowiec świata Burj Khalifa, lecz również miasto wokół niego, nie pomijając najdrobniejszych detali. Całą panoramę można zobaczyć na tej stronie. Inne panoramy wykonane z zastosowaniem technologii GigaPan – tutaj.

Fotograf przyznaje, że nie miał zamiaru pobijać rekordu, lecz chciał przetestować swój aparat oraz możliwości oprogramowania GigaPan. W wyniku tego testu wykonał on 27,5 GB zdjęć, a w celu skompilowania ze sobą poszczególnych zdjęć Donovan musiał zużyć dysk o objętości jednego terabajta. Według fotografa jakość zdjęcia mogłaby być jeszce lepsza, gdyby nie zawiodły warunki pogodowe.

źródło: www.gigapan.org