Najlepsza szczoteczka elektryczna – jak wybrać? Nowość: sczoteczka magnetyczna!

Coraz więcej osób świadomie dba o higienę jamy ustnej. Chcemy mieć nie tylko zdrowy, ale i piękny, biały uśmiech. Pragniemy pozbyć się problemów związanych z zębami i dziąsłami. Dlatego chętniej sięgamy po elektryczne szczoteczki do zębów. Każdy, kto choć raz spróbował, doskonale wie, jak potężna jest przepaść pomiędzy nimi, a ich prostymi manualnymi odpowiednikami. Czy jednak wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w świecie szczoteczek elektrycznych istnieją również ogromne różnice, jeśli chodzi poziom wykonania, technologię i skuteczność działania? Jak więc wybrać najlepszą? Na co zwrócić uwagę? Czy wiecie, że istnieje nowość, która zrewolucjonizuje codzienną pielęgnację?

Szczoteczki elektryczne – rodzaje 

Szczoteczka elektryczna to każda szczoteczka, której silnik napędzany ładowany jest prądem elektrycznym. Wyłączając urządzenia zasilane bezpośrednio z kontaktu, funkcjonujące wiele dekad temu i raczej w fazie prototypowej, większość współcześnie nam znanych sprzętów, wspierana jest przez akumulator i ładowana indukcyjnie z gniazdka. To, co sprawia, że szczoteczka jest skuteczna to główka i wykonywane przez nią ruchy, czyli mechaniczne pozbywanie się płytki bakteryjnej i przebarwień. Czy jednak wiecie, że istnieje kilka rodzajów szczoteczek elektrycznych?

•    szczoteczki soniczne

To urządzenia, których podstawowa właściwość opiera się o wykorzystanie fali dźwiękowej. Dzięki niej, w trakcie mycia, powstaje chmura bąbelków (połączenie pasty, wody i śliny), która dociera do trudniej dostępnych miejsc i ma funkcję wspierającą. Dopatrywanie się w technologii sonicznej czegoś zaawansowanego, jest zatem mocno na wyrost. Tego typu urządzenia charakteryzują się zwykle tradycyjną podłużną główką, wykonującą jedynie ruch z boku na bok. Sprawia to, że użytkownik musi używać określonej techniki podczas mycia zębów (włókna muszą być skierowane pod kątem 45 stopni, a do tego powinno się pamiętać o ruchu wymiatającym).

Co ciekawe, pierwsze szczoteczki soniczne pojawiły się już w latach 60. XX wieku, a dopiero rozwój technologii produkcyjnej i liczne działania marketingowe sprawiły, że odebraliśmy je kilka lat temu jako zupełną nowość. Najpopularniejsze modele szczoteczek sonicznych: Philips Sonicare oraz Oral-B Pulsonic.

•    szczoteczki soniczno-rotacyjne

W urządzeniach tego rodzaju mamy do czynienia z hybrydową koncepcją soniczności oraz specjalnej mechaniki, która przemyślana została tak, by użytkownik był zwolniony z pilnowania określonej techniki mycia zębów – szczoteczka (w pewnym sensie) wykonuje prace za nas. Osoba myjąca zęby musi jedynie przesuwać okrągłą główkę z jednej powierzchni zęba na kolejną, odczekując 2-3 sekundy. 

Pulsacje oraz ruch oscylacyjno-rotacyjny przenosi higienę jamy ustnej na o wiele wyższy poziom. Soniczność jest tu jedynie dodatkiem, a nie esencją. Oprócz tego, w szczoteczkach soniczno-rotacyjnych, spotykamy cały szereg starannie dopracowanych szczegółów: wytrzymały akumulator, precyzyjny timer, czujnik siły nacisku, współpraca za aplikacją na smartfona. Najpopularniejsze modele to Oral-B Genius.

•    szczoteczki magnetyczne

To najnowsza i najbardziej rewolucyjna technologia, która pojawiła się na świecie w 2020 roku. Została wprowadzona przez eksperta w sprawach higieny jamy ustnej, czyli markę Oral-B. W szczoteczce Oral-B iO, bo o niej mowa, tradycyjny napęd został zastąpiony beztarciowym, liniowym napędem magnetycznym, który generuje mikrowibracje. Dzięki temu energia kumulowana jest na końcówkach włókien czyli tam gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Zawiera również mnóstwo innych innowacyjnych rozwiązań, jednak o tym za chwilę. Modele dostępne: Oral-B iO 6, iO 7, iO8 i najbardziej zaawansowany iO 9.

  

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać – kryteria 

Dziś mnogość różnego rodzaju szczoteczek elektrycznych dostępnych na rynku jest bardzo duża. Wybór więc może okazać się dość trudny. Z całą pewnością zakup szczoteczki do zębów należy przemyśleć. Dlaczego? Dlatego, że przeznaczenie konkretnej kwoty, będzie w istocie najlepszą inwestycją w zdrowie oraz dobry wygląd naszych zębów. W dalszym horyzoncie zdarzeń, z całą pewnością, mądry wybór zwróci się z nawiązką. Na co jednak warto zwrócić uwagę, jeśli jeszcze nie jesteśmy pewni?

•    kształt główki

W różnych rodzajach szczoteczek elektrycznych u wielu producentów znajdziemy dwa rodzaje główek. Pierwsza to tradycyjna podłużna główka, która występuje w szczoteczkach sonicznych. Kształtem przypomina główkę szczoteczki manualnej, przez co również wzbudza zaufanie przyzwyczajonych do takich szczoteczek konsumentów. Co warto o niej wiedzieć? Jej podłużny kształt sprawia, że nie przylega dokładnie do każdej z powierzchni zęba obejmując zwykle więcej niż jeden ząb. To sprawia, że by osiągnąć skuteczność, należy pamiętać o odpowiednim przykładaniu włókien do zębów pod kątem 45 stopni.

Drugim rodzajem kształtu jest okrągła główka. Jej zaletą jest to, że jest inspirowana profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi, oryginalnie została stworzona przez Oral-B. Dzięki jej małemu rozmiarowi i kształtowi dokładnie otacza powierzchnię każdego zęba z osobna oraz łatwiej jest nią manewrować w trudniej dostępnych miejscach, na przykład na tylnych powierzchniach. Nie wymaga dodatkowej techniki mycia od użytkowników.

•    ruchy główki

Główka w tradycyjnej szczoteczce sonicznej porusza się jedynie z boku na bok, w soniczno-rotacyjnej wykonuje potrójny ruch (oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny), w magnetycznej natomiast jest połączeniem ruchu oscylacyjno-rotacyjnego z mikrowibracjami. Co, w praktyce, oznaczają te różnice? Przede wszystkim poziom usuwania płytki bakteryjnej. W szczoteczce sonicznej wiele zależy od użytkownika. Inaczej sprawa wygląda w kontekście szczoteczek soniczno-rotacyjnych i magnetycznych. Jaki konkretnie ma to związek z techniką mycia zębów?  

•    technika mycia

W tradycyjnej szczoteczce sonicznej użytkownik musi pamiętać o odpowiednim kącie trzymania podłużnej główki (45 stopni) oraz o ruchu wymiatającym. To od tego zależy, czy zęby będą doczyszczone we wszystkich miejscach. W szczoteczce soniczno-rotacyjnej proces jest o wiele bardziej wygodny. Użytkownik musi jedynie przesuwać główkę szczoteczki z jednego miejsca w drugie, jedynie odczekując 2-3 sekundy przy każdej powierzchni zęba. W szczoteczce magnetycznej technika mycia jest taka sama, ale dzięki mikrowibracjom szczoteczka płynnie przesuwa się po zębach dzięki czemu mycie jest skuteczne i ciche.

•    tryby

Najczęściej spotykane tryby w szczoteczkach elektrycznych to tryb codzienny, wybielający i intensywny. Czasami dołącza do nich lub wymienia się z trybem intensywnym tryb delikatny. Zdarzają się jednak szczoteczki, które mają 6, a nawet 7 trybów mycia, pozwalających idealnie dopasować rodzaj pracy szczoteczki do indywidualnych potrzeb jej użytkownika. Po co aż tyle? Powodów jest kilka. Zęby, a przede wszystkim dziąsła, na skutek zmieniającego się cyklu hormonalnego, odporności oraz innych czynników mają w różnym czasie różną wrażliwość. Coś, co jest dobre dziś, niekoniecznie będzie odpowiadać nam jutro. Dlatego dobrze jest mieć wybór. Inną przyczyną jest konieczność pielęgnacji języka i dziąseł, o której często zapominamy. Najbardziej zaawansowane szczoteczki posiadają programy specjalnie dedykowane tym obszarom. Dodatkowo im więcej mamy opcji do wyboru, tym bardziej możemy dostosować tryby pracy do naszych celów, które chcemy osiągnąć. 

•    czujnik siły nacisku

Bardzo przydatna funkcja. Chroni nasze szkliwo i dziąsła przed zbyt intensywnym naciskiem. Niektóre modele szczoteczek elektrycznych posiadają specjalną sygnalizację kolorem, gdy przesadzimy z siłą. 

•    timer

Standardem właściwego czasu mycia zębów są dwie minuty. Czy zawsze o tym pamiętamy? Nie zawsze. Dlatego dobrze, jeśli w wybranym przez nas urządzeniu był timer. Najlepiej taki, który nie wyłącza szczoteczki po obowiązkowym czasie. Bywa, że czujemy potrzebę przedłużenia procesu. Idealnie, gdyby timer co 30 sekund sygnalizował konieczność zmiany położenia główki szczoteczki.

•    design

Nie kupujemy takiej szczoteczki, która zwyczajnie się nam nie podoba. Ważne jednak, by przede wszystkim była skuteczna i wygodna. Nowoczesny, piękny design jest bardzo ważny, ale nie najważniejszy. Może stanowić miły dodatek, który doskonale wpasuje się w charakter naszej łazienki i będzie stanowić bardzo miły, estetyczny akcent.

•    ładowanie i czas pracy

Dziś pewne rzeczy powinny być standardem. Miniaturyzacja postępuje, a współczesne możliwości akumulowania energii są naprawdę imponujące. Szczoteczka, która wytrzymuje na jednym ładowaniu siedem dni, powinna być punktem wyjścia. Czternaście dni, to ideał. Niektórzy producenci deklarują znacznie dłuższy czas, ale w praktyce, realne dwa tygodnie to naprawdę sporo. 

•    Dodatkowe akcesoria

Przede wszystkim dobrze zaprojektowane etui podróżne to coś na co powinniśmy zwrócić uwagę. Powinno być ergonomiczne i chronić nasze urządzenie. Jeśli dodatkowo posiada funkcję ładowania, to mamy komplet cech definiujących przedmiot jako dobrze zaprojektowany i niezwykle przydatny. 

•    dostępność końcówek

Końcówki trzeba wymieniać co trzy miesiące. Koniecznie powinny być to końcówki oryginalne. Zanim kupimy szczoteczkę, sprawdźmy dostępność i cenę pasujących główek oraz dostępne warianty.

•    producent

Dziś każdy może produkować szczoteczki do zębów. Pytanie, czy każdy powinien. Dlatego warto zaufać sprawdzonym producentom, którzy mają rozbudowane i wieloletnie doświadczenie.  Wśród nich są tacy, którzy zajmują się wyłącznie higieną jamy ustnej od ponad siedemdziesięciu lat, do których należy Oral-B.

Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO – najnowsza, rewolucyjna technologia 

Przyjrzymy się bliżej szczoteczce magnetycznej Oral-B iO. Obecnie to najnowsze osiągnięcie na rynku elektrycznych szczoteczek do zębów oraz najlepsze od Oral-B. Technologia, która ujrzała światło dzienne w zeszłym roku premierowo w niektórych krajach to prawdziwy przełom, który zdarza się raz na średnio 30 lat! W latach 60. XX wieku swoją premierę miały szczoteczki soniczne, w latach 90. XX wieku szczoteczki z okrągłą główką z technologią oscylacyjno-rotacyjną. Teraz przyszedł czas na technologię magnetyczną!

  

•    okrągła główka

Jej kształt jest inspirowany profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi. Dzięki temu otacza każdy ząb z osoba i dociera także do trudno dostępnych miejsc. Nie bez powodu więc Oral-B nieustannie stawia właśnie na to rozwiązanie 

•    ruch główki

Dzięki napędowi magnetycznemu generowane są mikrowibracje, które rozbijają płytkę bakteryjną. Natomiast sprawdzony ruch oscylacyjno-rotacyjny delikatnie ją wymiatają. Dzięki mikrowibracjom szczoteczka przesuwa się płynnie po powierzchni zębów, wykonując całą pracę za nas.

•    delikatna dla dziąseł
Włókna o odpowiedniej strukturze, tryb delikatny, a także inteligentny czujnik siły nacisku sprawiają, że nasze dziąsła i szkliwo są w pełni bezpieczne. 

•    7 inteligentnych trybów

Najwyższy model serii iO, czyli Oral-B iO9 posiada: tryb codziennego czyszczenia, wybielanie, pielęgnacja dziąseł, delikatne czyszczenie, tryb intensywny, bardzo delikatny oraz tryb do czyszczenia języka. Pełne spektrum, nieskrępowany wybór w skomponowaniu harmonogramu idealnego. Specjalnie dla nas. 

•    interaktywny, kolorowy wyświetlacz OLED

Szczoteczka została wyposażona w nowoczesny wyświetlacz OLED. Komunikuje on między innymi wybrany przez nas tryb czyszczenia, odmierza czas, a także pokazuje poziom naładowania baterii. Dodatkiem są emotikony, które po zakończeniu mycia powiedzą nam czy czas był odpowiedni – smutna buźka po myciu poniżej 2 minut jest niezwykle motywująca aby go wydłużyć! Wyświetlacz przypomni również o konieczności wymiany końcówki na nową.

•    Nowy, inteligentny czujnik nacisku

Na czym polega jego innowacyjność? Za pomocą czerwonego światła podpowie, że szczotkujemy ze zbyt dużą siłą nacisku, natomiast zielone światło poinformuje nas, że nacisk jest prawidłowy. Ale to nie wszystko. Wybranym przez nas w aplikacji kolorem da nam również znać, jeśli siła nacisku będzie zbyt mała! Pozwala to na optymalne czyszczenie.
•    ciszej, delikatniej i lepiej

Rewolucyjny napęd magnetyczny nie tylko przekazuje energię tam gdzie jest ona najbardziej potrzebna, ale również sprawia, że zostaje ona we właściwy sposób gospodarowana. Dzięki temu umyjemy zęby jeszcze dokładniej, a szczoteczka będzie bardzo cicha i delikatna.

•    sztuczna inteligencja i funkcja wykrywania położenia

W aplikacji na smartfona, zobaczymy wizualizację naszych zębów podczas mycia dzięki czemu nie pominiemy żadnej strefy szczotkowania. magnetyczna ładowarka

•    magnetyczna ładowarka

Magnetyczna ładowarka naładuje Oral-B iO do pełna już w 3 godziny! Na pełnym naładowaniu szczoteczka może działać aż do 14 dni przy zalecanym minimalnym szczotkowaniu dwa razy dziennie po dwie minuty.

•    wbudowany timer

Krótsza wibracja co 30 sekund oznajmi nam konieczność zmiany obszar. Dłuższa wibracja zakomunikuje, że minęły dwie minuty. Dodatkowo czas jest odmierzany na wyświetlaczu. 

•    etui podróżne

Funkcja ładowania, w którą zostało zaopatrzone etui Oral-B iO9, bardzo przydaje się na wyjazdach. Nie trzeba zabierać ze sobą ładowarki stacjonarnej, a nasz sprzęt jest dodatkowo w pełni chroniony podczas transportu. 

Skuteczność technologii magnetycznej potwierdziło Polskie Towarzystwa Stomatologiczne. Ponadto badania kliniczne potwierdzają, że szczoteczka Oral-B iO w porównaniu do szczoteczki sonicznej Philips Sonicare DiamondClean SMART4 usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej, także z trudnodostępnych miejsc (Goyal CR, et al., Am J Dent 2021;34:54-60”)

Oral-B iO jest dostępne w Eurohttps://www.euro.com.pl/szczoteczki-elektryczne,typ-aparatu!szczoteczka-magnetyczna.bhtml