Najlepsze auta rodzinne: jakie muszą spełniać wymagania?

Auto rodzinne to przede wszystkim samochód do którego wsiądzie spokojnie 5 osób, a czasem nawet i więcej. Musi posiadać bagażnik o sporych rozmiarach. Taki, aby bez większego problemu mogły zmieścić się tam na przykład duże zakupy, walizki, torby podróżne, a nawet mniej typowe bagaże, jak niewielki rowerek, czy też wózek dziecięcy. W dużej mierze liczba członków rodziny wyznacza nam gabaryty, a tym samym model samochodu na jaki będziemy się decydowali.

Jeśli przykładowo chcemy, aby autem podróżowały 3 osoby (mąż, żona + dziecko), to wówczas powinno spokojnie wystarczyć zwykłe auto w wersji kombi. Sprawdzi się też ono w przypadku 4-osobowej rodziny, choć wtedy można także myśleć o zakupie niewielkiego crossovera, bądź mini vana. Natomiast jeżeli nasza familia ma więcej niż 4 członków warto zastanowić się nad nabyciem dużego vana lub SUV-a. Pamiętajmy, że z auta mogą chcieć skorzystać nie tylko dzieci, ale również pozostali członkowie rodziny: rodzice, teściowie, dziadkowe, czy też nawet znajomi. W takich sytuacjach przewiezienie nawet na krótkim odcinku na przykład 6 osób będzie wręcz niewykonalne. Dlatego przyjrzyjmy się co oferują nam producenci poszczególnych marek i jakie proponują rozwiązania.

 

 

Najlepsze auta rodzinne: Ford

Rodzinne auto nie jest tematem tabu dla amerykańskiej marki. Koncern ten oferuje bowiem całą gamę modeli, które z powodzeniem mogą służyć jako samochody familijne. Dodatkowym plusem jest też to, że potencjalny nabywca ma bardzo bogaty wybór zarówno wśród pojazdów nowych, jak i używanych.

Jeśli nie jest nam potrzebne wyjątkowo duże auto, warto zastanowić się nad zakupem Forda Mondeo lub Focusa w wersji kombi. Na rynku znajdziemy mnóstwo zadbanych egzemplarzy, a jeśli ktoś dysponuje większą gotówką, można z powodzeniem pomyśleć o zakupie takiego auta z salonu. Przykładowo Focus mk3 posiada bagażnik o pojemności 490-1512 litrów, zaś jego następca mk4 szczyci się pojemnością wynoszącą 608-1653 litrów. Mondeo mk4 posiada z kolei bagażnik 554-1745 litrowy, zaś wersja mk5 to 488-1605 litrów.

Ford znany jest także z produkcji minivanów. Najpopularniejszym tego typu modelem jest C-Max - auto klasy kompaktowej. Mimo, że jego produkcja została zakończona w roku 2019, cieszy się niesłabnącą popularnością na rynku wtórnym. Jest to wygodny i przestrzenny samochód. Dużą zaletą są 3 osobne siedzenia z tyłu, dzięki czemu można poczuć znaczny komfort w czasie podróżowania. Większą wersją modelu jest Ford Grand C-Max. To wydłużona wersja, która posiada aż 7 miejsc siedzących. Jest to niezawodne auto rodzinne z przesuwanymi drzwiami, co również ułatwia wsiadanie do pojazdu.

Vanami produkowanymi przez Forda są modele: S-Max oraz Galaxy. Obydwa to samochody klasy średniej. Pierwszy z nich, gdy tylko pojawił się na rynku, od razu zdobył tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2007. Aktualnie produkowana jest II generacja S-Maxa i III Galaxy. Wymiary obydwu pojazdów są bardzo duże, posiadają możliwość przewiezienia 7 osób i cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników.

Ford nie zapomniał również o miłośnikach crossoverów. Od zeszłego roku na ulicach można spotkać model Puma – crossover klasy aut miejskich, który z powodzeniem sprawdzi się jako rodzinny samochód, a także Kugę – SUV klasy średniej. Obecnie produkowana jest III generacja tego modelu. Także na rynku wtórnym można bez trudu znaleźć dużą ilość dobrze zadbanych i niezbyt drogich egzemplarzy.