Najlepsze i najgorsze diety 2020 [RANKING]

Zrównoważone, bezpieczne, podparte naukowo i smaczne – takie powinny być najlepsze diety na świecie. Zaglądamy do rankingu Best Diet 2020.

Nieprzerwanie od trzech lat zwycięstwo w światowym rankingu Best Diet należy do diety śródziemnomorskiej. Samo zestawienie przygotowywane jest przez „U.S. News & World Report od 10 lat.

Interesują sprawdzone, bezpieczne i podparte naukowo diety,  a nie te, które są modne w danym momencie – tłumaczy Angela Haupt, szefowa działu Zdrowie w U.S. News & World Report. Dlatego też nie powinniśmy spodziewać się rewolucji w rankingu z roku na rok.

Czym powinna charakteryzować się „najlepsza dieta? Jak wymieniają organizatorzy przede wszystkim powinna być zrównoważona, wartościowa, łatwa w przygotowaniu/utrzymaniu, smaczna i przyjazna rodzinom. – Wszystkie z tych kryteriów spełnia dieta śródziemnomorska – zauważa dr David Katz, dyrektor i  założyciel Yale University Prevention Research Center, który był jednym z 25 sędziów w jury US News and World Report. Posiłki kuchni śródziemnomorskiej są zazwyczaj dobre dla serca, wzmacniają kości, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób otępiennych, cukrzycy i nadciśnienia.

Tuż za dietą śródziemnomorską uplasowały się – mocne w rankingu od lat – dieta DASH i fleksitariańska, następnie dieta WW i MIND.

Dieta DASH jest często zalecana osobom, którym zależy na obniżeniu ciśnienia krwi. Jej założenie jest proste: więcej warzyw, owoców i niskotłuszczowych produktów mlecznych, mniej tłuszczów nasyconych i soli.

Ex aequo z dietą DASH na drugim miejscu uplasowała się dieta fleksitariańska. Charakteryzuje się ona naciskiem na produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i białka roślinne. Jest to w zasadzie „elastyczna” dieta wegetariańska,  która dopuszcza okazjonalne spożycie mięsa lub ryb.

Kolejna – dieta MIND – to połączenie diety śródziemnomorskiej i DASH, nieco łatwiejsza do przestrzegania, ponieważ wymaga mniejszego spożycia ryb i owoców. Wykazano jej prozdrowotne własciwości, ma opóźniać procesy neurodegeneracyjne i zmniejszać ryzyko zachorowania na Alzheimera.

W tym roku pozycji nie utrzymała dieta WW traci, ze względu na kontrowersje związane z węglowodanami. A ostatnie pozycje w rankingu należały do diety ketonowej i diety Dukana, które do dziś wzbudzają skrajne emocje.

Najlepsze diety 2020 – ranking „U.S. News”:

1. Dieta śródziemnomorska

2. Dieta DASH

2. Dieta fleksitariańska

4. Dieta WW (Weight Watchers – ‘Strażników Wagi’)

5. Diet MIND

5. Mayo Clinic Diet

5. Volumetrics Diet

8. Dieta TLC

9. Dieta nordycka (Nordic)

9. Dieta Ornisha

9. Dieta wegetariańska

12. Fertility Diet (dieta na płodność)

12. Dieta Jenny Craig

14.  Dieta Dalekiego Wschodu (Asian Diet)

15. Dieta przeciwzapalna doktora Weila (Dr. Weil’s Anti-Inflammatory Diet)

15. Dieta nutritariańska

17. Dieta wegańska

18. Dieta Engine 2

18. Dieta South Beach

20. Dieta Biggest Loser

20. Dieta o niskim indeksie glikemicznym

20. Dieta Nutrisystem

20. Dieta Zone (strefowa)

24. Dieta makrobiotyczna

24. Dieta SlimFast

26. Program HMR

27. Dieta Optavia

28. Dieta alkaliczna

29. The Fast Diet

29. Dieta Paleot

31. Dieta Raw Food

32. Dieta Atkinsa

33. Dieta Whole30

34. Dieta „keto”

35. Dieta Dukana

Źródło: health.usnews.com