Najmniejszy dinozaur Ameryki

Miliony lat temu Amerykę Północną zamieszkiwały dinozaury nie większe od współczesnej kury domowej.

          Paleontolog Nick Longrich z Uniwersytetu Calgary opisał niezwykły rodzaj dinozaurów, które zamieszkiwały miliony lat temu obszary Ameryki Północnej. Okazuje się, że wśród prehistorycznych gadów, które najczęściej kojarzone są przez nas ze zwierzętami olbrzymiej wielkości, istniały również osobniki o niewielkich wymiarach. Naukowiec twierdzi, że znaleziony przez niego wśród muzealnych eksponatów Albertonykus borealis był najmniejszym dinozaurem północnych obszarów Ameryki.

           W roku 2002 w Dry Island Buffalo Jump Provincial Park w kanadyjskiej prowincji Alberta naukowcy znaleźli ponad 20 szkieletów dinozaurów rodzaju Albertosaurus sarcophagus. Znalezisko oszacowano na 70 mln lat. Szkielet niewielkiego dinozaura nie należy jednak, jak się niedawno okazało, do tego samego rodzaju – jest to zupełnie do tej pory nie znany dinozaur z rodziny Alwarezaurów, a zarazem jedyny przedstawiciel tej grupy, który został znaleziony poza terytorium Ameryki Południowej i Azji. 

          Według Longricha dinozaury tego nadrzędu były dziwnymi istotami o długich i cienkich przednich kończynach, krępych przednich łapach zaopatrzonych w wielkie szpony, a także podobne do pęsety szczęki. Należy on do ptakopodobnej rodziny Alwarezaurów, w skład której wchodzą m.in. Alvarezsaurus calvoi – ptakopodobny teropod oraz posiadający łapy zakończone jednym pazurem Mononykus olecranus.

          Długie i cienkie kończyny tylne czyniły z Albertonyka wspaniałego biegacza, natomiast silne, lecz niewielkie łapy posiadające potężny pazur, umożliwiały dinozaurowi poszukiwanie termitów w pniach drzew. To właśnie analiza budowy jego kończyn przednich pozwoliła naukowcom wysunąć hipotezę, że były on przystosowane do szybkiego i sprawnego znajdowania termitów. W niewielkiej odległości od szkieletu dinozaura znaleziono również fragmenty dawnych termitier, które zachowały się wewnątrz skamieniałych pni drzew. 

          Nick Longrich zajmuje się badaniem prehistorycznych przodków dzisiejszych ptaków. JSL

źródło:www.ucalgary.ca