Najpopularniejsza wersja Androida? Nowe statystyki zaskakują

Android 14 zadebiutował na początku tego miesiąca, ale minie jeszcze naprawdę dużo czasu, zanim trafi na wszystkie kwalifikujące się do aktualizacji urządzenia. Tymczasem warto zerknąć na statystyki i sprawdzić, które wersje systemu Google są najpopularniejsze.
Najpopularniejsza wersja Androida? Nowe statystyki zaskakują

Najpopularniejszą wersją Androida jest już “trzynastka”, ale ta sprzed trzech lat dzielnie depcze jej po piętach

Kiedy Apple wdraża nową wersję iOS, dzieje się to niemalże od razu. W przypadku Androida tak łatwo nie ma, bo o ile Google może dość sprawnie wprowadzać aktualizacje na smartfony Pixel, o tyle wdrażanie nowego systemu na urządzeniach innych producentów leży już po ich stronie. A to trwa i trwa, czasem naprawdę długie miesiące. Właśnie z tego powodu cały proces nie jest zbyt sprawny i często trudno rozeznać się w tym, kiedy powinniśmy spodziewać się uaktualnienia systemu – niektóre starsze budżetowce mogą czekać prawie rok na aktualizację, bo zwykle są na szarym końcu harmonogramu.

Czytaj też: Google naprawia jeden z bardziej uciążliwych błędów Androida 14

Przez to dość ślamazarne tempo jeszcze w maju tego roku wskaźnik instalacji Androida 13 wynosił zaledwie 15% – tylko na 15% wszystkich urządzeń z Androidem był wtedy dostępny najnowszy system operacyjny od Google. Zakrawało to na nieśmieszny żart, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że najpopularniejszą wersją Androida była wówczas „jedenastka”. Jak jednak wygląda to teraz, po premierze najnowszej wersji? Zaskakująco i to z kilku powodów. Przede wszystkim w ostatnich miesiącach proces aktualizacji do 13. wersji Androida znacznie przyspieszył, w efekcie czego ten system dostępny jest już na 22,4% wszystkich smartfonów. To naprawdę ogromny skok w porównaniu z wynikiem z maja.

Czytaj też: Samsung wciąż jest liderem na rynku smartfonów, ale jak długo to potrwa?

Która wersja znalazła się na drugim miejscu? Nie, wcale nie Android 12, a wciąż „jedenastka”, z której korzysta 21,6% użytkowników smartfonów z Androidem, a więc niewiele mniej niż zeszłorocznej wersji. To zadziwiające, że trzyletni system wciąż jest obecny na tak dużej liczbie telefonów. Kolejnym zaskoczeniem jest fakt, że trzecie miejsce zajmuje wersja czteroletnia – Android 10 z wynikiem 16,1%, a dopiero za nią plasuje się Android 12 dostępny na 15,8% smartfonów.

Czytaj też: Apple obiecuje prywatność i bezpieczeństwo iPhone’ów, ale w przypadku tej funkcji mocno nakłamał

Android 12 jest również tym systemem, którego popularność w ostatnich miesiącach najbardziej spadła. Oczywiście sukcesywnie zmniejsza się też baza użytkowników jeszcze starszych wersji, co jest zrozumiałe i akurat bardzo dobre.

  • Android 9 dostępny jest na 10,5% urządzeń,
  • Android 8.1 – 5,4%
  • Starsze wersje stanowią około 1-1,5%.

Czytaj też: Samsung idzie w ślady Apple’a. Galaxy S24 dostaną świetną funkcję

Dlaczego te wcześniejsze wersje systemu operacyjnego Google wciąż są tak popularne? Powodów jest wiele. Czasem może być to świadomy wybór użytkowników, którzy nie chcą pobierać nowych aktualizacji, jednak zapewne częściej wynika to z faktu, że ich smartfony już się po prostu nie kwalifikują do aktualizacji. Choć w ostatnim czasie firmy zmieniają politykę wsparcia aktualizacji, to modele sprzed trzech lat wciąż miały zapewnione jedynie dwie duże aktualizacje Androida, a potem? Potem już pozostawało czekać na zakończenie wsparcia bezpieczeństwa i w międzyczasie odkładać na nowy smartfon. Dobrze, że producenci powoli zaczynają coś w tej kwestii zmieniać.