Najpotężniejszy monitor na świecie

Niedawno NASA zaprezentowała najnowocześniejszy system wizualizacji danych o najwyższej możliwej rozdzielczości.

          Skonstruowany w wydziale Advanced Supercomputing Division NASA wspólnie z amerykańską firmą Colfax International system Hyperwall-2 składa się ze 128 paneli LCD połączonych ze sobą w jeden gigantyczny wyświetlacz. Jest to najlepszy system wizualizacji danych pochodzących z superkomputera na świecie.      

          W informacji prasowej agencji NASA można przeczytać, że Hyperwall-2 o długości ponad 7 m oraz wysokości ponad 3 m wyświetla obraz składający się z 250 mln pikseli – takiej rozdzielczości nie osiągnął dotychczas żaden inny wyświetlacz na świecie. Dzięki zaawansowanej technologii naukowcy i inżynierowie NASA mogą szybko i dokładnie przeanalizować grafikę, której analiza za pomocą metod tradycyjnych trwałaby o wiele dłużej.

          Chodzi tu głównie o szczegółowe analizy fotografii przesyłanych przez satelity, wyników symulowania procesów klimatycznych za pomocą superkomputera, a nawet skomplikowane obliczenia, które należy wykonać, aby powracające na Ziemię wahadłowce kosmiczne bezpiecznie weszły w ziemską atmosferę. Hyperwall-2 pozwoli operatorom wygodnie i skutecznie obserwować zmiany w pracy skuperkomputerów z ośrodka NAS (NASA Advanced Supercomputing), oraz diagnozować problemy z przyrządami lub z oprogramowaniem.  

          Gigantyczny wyświetlacz jest również bezpośrednio połączony z superkomputerami w centrum NASA, a także z superkomputerem Columbia, jednym z najpotężniejszych komputerów na świecie. Zaawansowany system Hiperwall-2 składa się z harmonijnie ze sobą współdziałających 128 graficznych i 1024 centralnych procesorów, osiągając tym samym całkowitą wydajność 74 teraflopów ( jeden teraflop = jeden bilion zmiennoprzecinkowych operacji na sekundę). Pamięć nowego systemu ma olbrzymią pojemność – 475 terabajtów ( jeden TB = bilion bajtów). 
Hyperwall-2 zastąpił podobny system, który został skonstruowany w roku 2002. Poprzednik składał się jednak z zaledwie 49 połączonych paneli i posiadał sto razy mniejszą moc obliczeniową. JSL

źródło: NASA