To potencjalnie najstarsza restauracja świata. Jej klienci zajadali się mięsem i pili piwo

Obiekty gastronomiczne często chwalą się informacjami o tym, jak długo świadczą już swoje usługi. W przypadku niedawno odnalezionych pozostałości pewnej restauracji taka tabliczka wskazywałaby na datę otwarcia sprzed jakichś pięciu tysięcy lat.
To potencjalnie najstarsza restauracja świata. Jej klienci zajadali się mięsem i pili piwo

Naukowcy natrafili na owe szczątki w obrębie stanowiska archeologicznego Lagasz, swego czasu będącego starożytnym miastem-państwem założonym przez Sumerów w południowej Mezopotamii. Pozostałości te są zlokalizowane na północny wschód od współczesnego miasta Nasiriyah, będącego jednym z pierwszych ośrodków miejskich cywilizacji sumeryjskiej w starożytnym Iraku.

Czytaj też: Czaszka kobiety nosi ślady niejednej operacji. Aż dziw bierze, że takie zabiegi wykonywano 1500 lat temu

Tamtejsza restauracja powstała około pięciu tysięcy lat temu, a wśród pamiątek po niej wymienia się 150 misek, fragmenty pieca, systemu chłodzenia oraz ławek. Szczątki zlokalizowane w obrębie tego miejsca wskazują na spożywanie różnego rodzaju mięs, a także picie piwa. Biorąc pod uwagę przytoczoną listę możemy sobie wyobrazić, jak starożytni mieszkańcy wykorzystywali prymitywną lodówkę do przechowywania żywności, piec do jej obróbki, ławki do usadzania gości, a miski do serwowania jedzenia.

Za ustaleniami w tej sprawie stoją archeolodzy z Uniwersytetu Pensylwanii oraz Uniwersytetu w Pizie. Co istotne, napotkane struktury niemal na pewno nie były czymś w rodzaju domu. Zdecydowanie bardziej prawdopodobne wydaje się, iż było to coś w rodzaju tawerny, obiektu gastronomicznego znanego z czasów współczesnych. 

Co ciekawe, Sumerowie byli prawdziwymi piwoszami. O tym, jak bardzo lubili ten trunek najlepiej świadczy fakt, iż istnieją starożytne przepisy wyjaśniające, jak warzyć piwo. Idąc dalej, pierwsze miasta w historii powstały na terenie dzisiejszego południowego Iraku. Było to możliwe dzięki pojawieniu się nadprodukcji żywności wynikającej z udomowienia pierwszych roślin uprawnych. W ten sposób powstały grupy społeczne niezwiązane bezpośrednio z produkcją żywności i mogące zająć się innymi aspektami codziennego życia. 

Restauracja, której pozostałości znaleziono w ruinach miasta Lagasz, serwowała posiłki i piwo

Lagasz znajdowało się na wyjątkowo żyznych terenach, w pobliżu rzek znanych jako Eufrat i Tygrys. Jak podkreśla archeolog Baker Azab Wali, miasto to było jednym z istotniejszych, jeśli chodzi o obszar południowego Iraku. Jego mieszkańcy byli uzależnieni od rolnictwa, zwierząt gospodarskich, rybołówstwa oraz wymiany towarów. 

Czytaj też: Zamiast piwa, pamiątka z czasów wikingów. Archeolodzy dokonali niesamowitego znaleziska obok pubu

Dalsze ustalenia w tej sprawie, dokonane choćby za sprawą dokładnej analizy pozostałości wspomnianej restauracji, powinny wykazać, jak kształtowały się struktury społeczne w okolicach 2700 roku p.n.e., kiedy to tawerna znajdowała się u szczytu popularności. To z kolei powinno pozwolić na określenie, jak wyglądało życie codzienne zwykłych mieszkańców starożytnego Bliskiego Wschodu. Być może było ono znacznie bardziej sielankowe, aniżeli mogłoby się nam wydawać?