Co łączy 35 osób pochowanych w tym grobowcu? Zebrane DNA ujawnia szokującą prawdę

Liczący 5700 lat grobowiec zawiera pięć pokoleń jednej rodziny, pochowanych na przestrzeni stulecia. Analiza zgromadzonego DNA ujawniła, że jest to najstarsze drzewo genealogiczne na świecie.
Kopiec Hazleton North /Fot. Corinium Museum

Kopiec Hazleton North /Fot. Corinium Museum

Po przebadaniu DNA pobranego z kości i zębów 35 osób pochowanych w kopcu Hazleton North w regionie Cotswolds-Severn w Wielkiej Brytanii, naukowcy wykryli, że 27 z nich było spokrewnionych. Ludzie ci żyli 3700-3600 lat p.n.e., czyli ok. 5700 lat temu.

Czytaj też: Węże na ścianach, kaplice w kuchniach i do tego czaszki. Nowe odkrycie z Pompejów szokuje

Zespół badawczy – w skład którego wchodzili archeolodzy z Uniwersytetu Newcastle w Wielkiej Brytanii oraz genetycy z Uniwersytetu Kraju Basków, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Uniwersytetu Harvarda – wykazał, że większość osób pochowanych w grobowcu pochodziła od czterech kobiet, które miały dzieci z tym samym mężczyzną. Wnioski badań opublikowano w czasopiśmie Nature.

Dr Iñigo Olalde z Uniwersytetu Kraju Basków mówi:

Doskonałe zachowanie DNA w grobowcu i wykorzystanie najnowszych technologii w odzyskiwaniu i analizie starożytnego DNA pozwoliło nam odkryć najstarsze drzewo genealogiczne, jakie kiedykolwiek zrekonstruowano i przeanalizować je, aby zrozumieć coś głębokiego na temat struktury społecznej tych starożytnych grup.

DNA ujawniło prawdę o ludziach pochowanych w tym grobowcu

Kopiec w Hazleton North ma dwie komory w kształcie litery L, które znajdowały się na północ i południe od głównego “kręgosłupa” liniowej struktury. Po śmierci osoby były chowane w tych dwóch komorach, a wyniki badań wskazują, że mężczyźni byli zazwyczaj chowani z ojcem i braćmi, co sugeruje, że pochodzenie było patrylinearne. W grobowcu pochowano dwie córki z rodu, które zmarły w dzieciństwie, ale całkowity brak dorosłych córek sugeruje, że ich szczątki umieszczono gdzie indziej.

Czytaj też: Weszli do tej jaskini i odkryli mroczną prawdę. Ludzkie czaszki służyły im w jednym celu

Dr Chris Fowler z Uniwersytetu w Newcastle mówi:

Jedynym niezwykłym odkryciem jest to, że początkowo każda z dwóch połówek grobowca była używana do umieszczania szczątków zmarłych z jednej z dwóch gałęzi tej samej rodziny. Ma to szersze znaczenie, ponieważ sugeruje, że układ architektoniczny innych neolitycznych grobowców może nam powiedzieć, jak działało pokrewieństwo w tych grobowcach.

Chociaż prawo do korzystania z grobowca wynikało z więzi patrylinearnych, wybór, czy poszczególne osoby zostały pochowane w północnej czy południowej komorze, początkowo zależał od kobiety w pierwszym pokoleniu, od której pochodziły, co sugeruje, że te kobiety w pierwszym pokoleniu były ważne w pamięci tej społeczności.

Oto najstarsze drzewo genealogiczne na świecie /Fot. Newcastle University

Istnieją również oznaki, że “pasierbowie” zostali przyjęci do rodu – chodzi o mężczyzn, których matka została pochowana w grobowcu. Uczeni nie znaleźli na to, że kolejne osiem osób było biologicznymi krewnymi osób z drzewa genealogicznego, co może sugerować, że pokrewieństwo biologiczne nie było jedynym kryterium “włączenia” do grobowca. Trzy z nich były kobietami i możliwe jest, że mogły mieć partnera w grobowcu.

Chociaż zsekwencjonowano tysiące starożytnych próbek DNA rodzeństwa lub kuzynów, prawie nie było rodzin wielopokoleniowych, w których dokładne relacje wszystkich osób zostałyby jednoznacznie scharakteryzowane. To wyjątkowe odkrycie, choć w pobliżu jest wiele innych kopców, więc niewykluczone, że uda się opracować podobne drzewa genealogiczne.