Węże na ścianach, kaplice w kuchniach i do tego czaszki. Nowe odkrycie z Pompejów szokuje

Wykopaliska archeologiczne w Pompejach trwają nieprzerwanie. W ciągu ostatnich tygodni badacze rozpoczęli eksploracje w zupełnie nowym sektorze. Na jakie ślady antycznej przeszłości natrafili? Niektóre odkrycia mogą nas nieco zszokować lub zdumieć.
Węże na ścianach, kaplice w kuchniach i do tego czaszki. Nowe odkrycie z Pompejów szokuje

Pompeje są chyba najsłynniejszym stanowiskiem archeologicznym na całym świecie. Starożytne miasto zostało zasypane grubymi warstwami popiołu wulkanicznego podczas silnej erupcji wulkanu w 79 r. n.e. Od wielu dekad obszar dawnej metropolii jest intensywnie badany przez archeologów. Od kilku tygodni uczeni eksplorują zupełnie nowy sektor – dowiadujemy się z informacji prasowych Park Archeologicznego Pompejów.

Czytaj też: Kolejne szkielety znalezione w Pompejach. Pod Wezuwiuszem zginęły też dzieci

Mowa o Regio IX, jednej z dziewięciu dzielnic Pompejów. Ten obszar był już badany w XIX wieku, ale przy użyciu obecnych technik eksploracyjnych jeszcze nigdy. Regio IX znajduje się przy jednej z głównych ulic antycznego miasta – Via di Nola i ma powierzchnię około 3200 metrów kwadratowych.

Najnowsze odkrycia z Pompejów zaskakują

Wstępne badania kilku przysypanych domów wykazały, że mamy do czynienia z budynkami, w których znajdowały się pralnia z wannami do prania i farbowania ubrań oraz piekarnia z piecem, ale nie był to punkt usługowy, jak dodają naukowcy, a raczej miejsce samej produkcji wypieków, które potem być może były rozwożone po mieście.

Czytaj też: 360 tysięcy ludzi w obliczu katastrofy. Wezuwiusz zyskał nowego, potężnego rywala

Na teren wykopalisk dostała się również redakcja BBC, która zrelacjonowała w jeszcze szerszym zakresie najnowsze odkrycia. W jednym ze starożytnych domów odsłonięto zaskakujące freski prezentujące talerz z jedzeniem, na którym możemy dostrzec coś podobnego do pizzy. Prawdopodobnie naukowcy odkryli jeden z najstarszych dowodów na pochodzenie tego kultowego dania.

Niemniej ciekawe znaleziska „objawiły się” na samym końcu sektora Regio IX. Natrafiono na pomieszczenie kuchenne, na którego ścianach były płaskorzeźby żółtych węży. Jak informuje Alessandro Russo cytowany przez BBC, są to dobre demony. Najpewniej oddawano im tutaj cześć i składano ofiary z ryb lub owoców. Zatem mamy do czynienia tutaj ze swoistą „kaplicą” w kuchni, gdzie czczono węże – symbol łączący bogów z ludźmi.

Jak możemy się domyśleć, na terenie wykopalisk znaleziono również wiele szczątków ludzkich. Archeolodzy odkryli trzy szkielety osób, które prawdopodobnie schowały się w pokoju przez deszczem popiołów, ale zginęły wskutek zawalenia się strychu budynku.

Czytaj też: Wiemy, co się stało z mieszkańcami Herkulanum podczas erupcji Wezuwiusza. Ich ciał próżno szukać

Oczywiście to nie koniec prac odkrywczych na terenie Pompejów. Okazuje się, że nowości na tym terenie jest tak dużo, że naukowcy zaczęli o nich regularnie pisać na łamach czasopisma E-Journal Scavi di Pompeii. Śledząc tempo eksploracji w antycznym mieście, możemy być pewni, że niedługo usłyszmy o jeszcze bardziej zdumiewających znaleziskach.