Oto najstarszy znany komputer stacjonarny. Znaleziono go zupełnie przypadkowo

Gdy pracownicy firmy Just Clear w Londynie zajmowali się tym, w czym się specjalizują – czyli sprzątaniem domów – znaleźli w jednym z nich komputer. Bliższa inspekcja wykazała, że sprzęt ten może być znacznie cenniejszy, niż mogłoby się wydawać. 
Oto najstarszy znany komputer stacjonarny. Znaleziono go zupełnie przypadkowo

Stało się bowiem jasne, iż chodzi o jeden z pierwszych w historii komputerów stacjonarnych Q1. A w zasadzie dwa takowe, co wydaje się tym bardziej zaskakujące, że model ten nie był popularny w Wielkiej Brytanii. Później znaleziony sprzęt trafił na wystawę zorganizowaną przez Uniwersytet w Kingston.

Czytaj też: W Chinach już to mają, a my dopiero czekamy. Po co im tak cienkie panele słoneczne?

Seria Q1 trafiła na rynek w 1972 roku, dlatego mówimy o sprzęcie, który zadebiutował ponad pięćdziesiąt lat temu. Debiut ten był niezwykle istotny, gdyż na stałe zmienił rynek komputerów, a w zasadzie całej elektroniki użytkowej. Można zaryzykować stwierdzenie, że sprzęt ten zdefiniował sposób, w jaki projektowane były kolejne generacje, zarówno komputerów, jak i bardziej współczesnych smartfonów.

Brendan O’Shea z Just Clear zwrócił się o pomoc do ekspertów w celu oceny znalezionego sprzętu. Okazało się, iż to pierwszy na świecie w pełni zintegrowany komputer stacjonarny zasilany jednoukładowym mikroprocesorem. Oczywiście z obecnej perspektywy to archaiczny sprzęt, przywodzący nieco na myśl klasyczne maszyny do pisania. Z drugiej strony, z punktu widzenia technologii, był to istny skok. 

Komputer stacjonarny Q1, a w zasadzie dwa takie urządzenia, zostały znalezione podczas sprzątania domu przez pracowników firmy Just Clear

Komputer Q1 był produkowany w Stanach Zjednoczonych, a na Wyspy trafił w bardzo ograniczonej liczbie. Z tego względu możemy mówić o prawdziwej gratce dla fanów klasycznej elektroniki. Oba komputery, jak wyjaśniają przedstawiciele londyńskiej firmy, znajdowały się pod stosem różnego rodzaju opakowań. Teraz można je podziwiać na wspomnianej wystawie. 

Wyposażony w procesor Intel 8008, komputer trafił na rynek w kwietniu 1972 roku. Jego taktowanie wynosiło 200 kHz, a urządzenie było w stanie wykonać około 60 000 instrukcji na sekundę. Dla porównania, obecnie produkowane komputery wykonują takowych w liczbie miliardów na sekundę. W latach 70. Q1 był jednak prawdziwie rewolucyjny, dlatego stosowano go w pierwszych komputerach, kalkulatorach czy przemysłowych systemach sterowania.

Czytaj też: W prehistorycznej Europie doszło do dwóch fal masowych morderstw. Co za nimi stało?

Jak stwierdził Paul Neve z Uniwersytetu w Kingston, będący jednym z autorów wystawy, bez Q1 Corporation nie byłoby komputerów osobistych, desktopów Mac, telefonów Apple ani Android. W 1977 roku do sprzedaży trafiła wersja Q1 Lite, która zyskała popularność w Europie, między innymi w Holandii, Niemczech, Danii czy Szwecji. Jeśli chodzi o zorganizowaną wystawę, to obejmuje ona około 60 urządzeń uznawanych za wyjątkowo ważne w kształtowaniu obecnej elektronicznej rzeczywistości. Znajdziemy tam modele takie jak Commodore, Dragon 32, Acorn Electron, ZX Spectrum czy Atari.