Stało się bowiem jasne, iż chodzi o jeden z pierwszych w historii komputerów stacjonarnych Q1. A w zasadzie dwa takowe, co wydaje się tym bardziej zaskakujące, że model ten nie był popularny w Wielkiej Brytanii. Później znaleziony sprzęt trafił na wystawę zorganizowaną przez Uniwersytet w Kingston.
Czytaj też: W Chinach już to mają, a my dopiero czekamy. Po co im tak cienkie panele słoneczne?
Seria Q1 trafiła na rynek w 1972 roku, dlatego mówimy o sprzęcie, który zadebiutował ponad pięćdziesiąt lat temu. Debiut ten był niezwykle istotny, gdyż na stałe zmienił rynek komputerów, a w zasadzie całej elektroniki użytkowej. Można zaryzykować stwierdzenie, że sprzęt ten zdefiniował sposób, w jaki projektowane były kolejne generacje, zarówno komputerów, jak i bardziej współczesnych smartfonów.
Brendan O’Shea z Just Clear zwrócił się o pomoc do ekspertów w celu oceny znalezionego sprzętu. Okazało się, iż to pierwszy na świecie w pełni zintegrowany komputer stacjonarny zasilany jednoukładowym mikroprocesorem. Oczywiście z obecnej perspektywy to archaiczny sprzęt, przywodzący nieco na myśl klasyczne maszyny do pisania. Z drugiej strony, z punktu widzenia technologii, był to istny skok.
Komputer stacjonarny Q1, a w zasadzie dwa takie urządzenia, zostały znalezione podczas sprzątania domu przez pracowników firmy Just Clear
Komputer Q1 był produkowany w Stanach Zjednoczonych, a na Wyspy trafił w bardzo ograniczonej liczbie. Z tego względu możemy mówić o prawdziwej gratce dla fanów klasycznej elektroniki. Oba komputery, jak wyjaśniają przedstawiciele londyńskiej firmy, znajdowały się pod stosem różnego rodzaju opakowań. Teraz można je podziwiać na wspomnianej wystawie.
Wyposażony w procesor Intel 8008, komputer trafił na rynek w kwietniu 1972 roku. Jego taktowanie wynosiło 200 kHz, a urządzenie było w stanie wykonać około 60 000 instrukcji na sekundę. Dla porównania, obecnie produkowane komputery wykonują takowych w liczbie miliardów na sekundę. W latach 70. Q1 był jednak prawdziwie rewolucyjny, dlatego stosowano go w pierwszych komputerach, kalkulatorach czy przemysłowych systemach sterowania.
Czytaj też: W prehistorycznej Europie doszło do dwóch fal masowych morderstw. Co za nimi stało?
Jak stwierdził Paul Neve z Uniwersytetu w Kingston, będący jednym z autorów wystawy, bez Q1 Corporation nie byłoby komputerów osobistych, desktopów Mac, telefonów Apple ani Android. W 1977 roku do sprzedaży trafiła wersja Q1 Lite, która zyskała popularność w Europie, między innymi w Holandii, Niemczech, Danii czy Szwecji. Jeśli chodzi o zorganizowaną wystawę, to obejmuje ona około 60 urządzeń uznawanych za wyjątkowo ważne w kształtowaniu obecnej elektronicznej rzeczywistości. Znajdziemy tam modele takie jak Commodore, Dragon 32, Acorn Electron, ZX Spectrum czy Atari.