To najstarszy warsztat w tej części Europy. Wyjątkowe znalezisko niedaleko polskiej granicy 

Na terenie Czech archeolodzy natrafili na pozostałości istotnego z punktu widzenia budynku. Chodzi o warsztat szklarski oraz pokaźny zbiór celtyckich monet.
To najstarszy warsztat w tej części Europy. Wyjątkowe znalezisko niedaleko polskiej granicy 

Zdaniem ekspertów rzeczona pracownia to najwyraźniej najstarszy tego typu budynek znaleziony na północ od Alp. To tym bardziej intrygujące, iż mówimy o lokalizacji położonej stosunkowo niedaleko Polski – pozostałościach osady Němčice, której historia sięga III i II wieku p.n.e. 

Czytaj też: Ten tajemniczy gatunek kiedyś zamieszkiwał Ziemię, choć nie powinien istnieć

Sam warsztat pamięta czasy epoki żelaza, a na jego terenie najwyraźniej produkowano zróżnicowane obiekty, między innymi w postaci szklanych bransoletek oraz koralików. Nie można też pominąć znaleziska w postaci ponad 2000 złotych i srebrnych monet wywodzących się z okresu istnienia Celtów. Prowadzi to do konkluzji, jakoby wspomniany obszar był istotny ze względów handlowych. 

O kulisach dokonanych znalezisk archeolodzy piszą na łamach Antiquity. Jak się okazuje, prace poświęcone osadzie Němčice sięgają 2002 roku. Na przestrzeni lat udało się tam znaleźć pozostałości chat, brązowe amulety i monety. Te ostatnie wskazują na istotną rolę tego miejsca w funkcjonowaniu Bursztynowego Szlaku, czyli rozległej środkowoeuropejskiej sieci. Trakt ten łączył wybrzeże Bałtyku z regionem Morza Śródziemnego. 

Warsztat szklarski znajdujący się na terenie Czech został uznany za najstarszy w regionie położonym na północ od Alp

Teraz do listy znalezisk dołączył warsztat szklarski. Wbrew pozorom uczestnicy wyprawy nie natrafili na sprzęt potrzebny do produkcji, lecz wskazówki, na podstawie których można stwierdzić, że na miejscu powstawały wyroby szklane. Chodzi przede wszystkim o mieszankę gotowych i niekompletnych przedmiotów ze szkła oraz bursztynu. Na tej podstawie archeolodzy uznali, jakoby takie wyroby były tworzone na miejscu, a nie importowane z innych części Europy.

Czytaj też: Mają 2000 lat i wiemy, jak pachniały. Naukowcy odtworzyli zapach starożytnych perfum

Naukowcy próbują zebrać jak najwięcej informacji na temat tego, jakich metod i technologii ówcześni mieszkańcy używali do produkcji wspomnianych wyrobów. Uwagę badaczy zwrócił również pewien pozarzemieślniczy aspekt: kwadratowa struktura przypominająca wyglądem te używane w innych miejscach do odprawiania rytuałów. Jedna z takowych znajduje się na przykład w austriackim Sandberg, gdzie Celtowie również zostawili po sobie pamiątki. Z tego względu można sobie wyobrazić, że czeska osada – poza centrum handlu i produkcji – stanowiła także miejsce odprawiania różnego rodzaju rytuałów i stacjonowania celtyckich elit.