Dania, Norwegia, Szwajcaria, Holandia, Szwecja i Kanada – oto najszczęśliwsze kraje naszej planety według drugiego raportu nt. szczęścia opracowanego przez ONZ.
Przez lata za najszczęśliwszy kraj świata uznawano maleńki Bhutan położony w Himalajach. W 1972 roku z inicjatywy króla Jigme Singye Wangchuck powstał wskaźnik
Autorzy najnowszego opracowania wzięli pod uwagę różne czynniki, które przyczyniają się do ogólnego poczucia zadowolenia z życia: PKB per capita, długość życia, poczucie wsparcia i relacje z bliskimi, wolność dokonywania wyborów życiowych i wolność od korupcji.
Obecnie na szczycie listy znalazły się kraje skandynawskie. Polska zajęła 51. miejsce (poczucie szczęścia na poziomie 5,822 w skali od 1 do 10). Wyżej uplasowały się m.in. Czechy (39. miejsce), Wenezuela (20. miejsce) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (14. miejsce).
Przeciętnie mieszkańcy krajów, w których prowadzono badania, oceniali swój poziom szczęścia na 5,1 w skali od 1 do 10. Jednak poziom szczęścia nie jest stały. W 61 krajach zaobserwowano jego wzrost, natomiast w 41 odnotowano spadek. Afryka subsaharyjska i Ameryka Łacińska generalnie są coraz szczęśliwsze, podczas gdy w krajach z silnie rozwiniętym przemysłem szczęście raczej spada.
Pełny raport jest dostępny na stronie issuu.com.
Czytaj także:
Bądź szczęśliwy. Geny to wynagrodząDemony szczęścia