Oto najszybszy samochód świata! Poznaj rekordzistę i jego rywali

Jaki jest najszybszy samochód świata w 2020 roku? Dzięki jakim motoryzacyjnym rozwiązaniom pokonało poprzedników ze wcześniejszych lat? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiesz się w poniższym artykule!
Oto najszybszy samochód świata! Poznaj rekordzistę i jego rywali

Najszybszy samochód świata: jak odbywa się pomiar?

Samochody są opisywane różnymi miarami, jednak najważniejszym z nich jest maksymalna prędkość. Wielu ludzi uważa, że właśnie maksymalne osiągi silnika są częścią duszy auta. Warto wspomnieć, że to właśnie chęć pokonywania odcinków w krótkim czasie sprawiła, że ludzie konstruowali w historii przeróżne maszyny, aby w końcu stworzyć pierwszy samochód.

Wbrew pozorom pomiar prędkości nie jest łatwą procedurą, zwłaszcza jeśli mamy na myśli te uznawane przed świat motoryzacyjny. Wszystkie zasady są regulowane przez Księgę Rekordów Guinnessa. Aby otrzymać jednoznaczną i właściwą miarodajną prędkość przeprowadza się dwa pomiary, a następnie wylicza się prędkość średnią z dwóch wyników. Ten sposób pozwala na uwzględnienie wpływu czynników zewnętrznych m.in. prędkości oraz kierunku wiatru.

 

 

W pomiarach liczących się do Księgi Rekordów Guinnessa mogą wziąć udział wyłącznie auto produkowane seryjnie, czyli wyprodukowane co najmniej w 30 egzemplarzach. W rzeczywistości tzw. super auta pokonują zazwyczaj prędkości powyżej 400 km/h. Takie modele będące mocno zindywidualizowane i dostępne tylko dla nielicznych, po części również można nazwać prototypami, które z kolei nie mogą brać udziału w pomiarach regulowanych przez Księgę Rekordów Guinnessa. Te wszystkie różnice podgrzewają rywalizację między autami seryjnymi, produkowanymi często specjalnie w 30 egzemplarzach a prototypami.

Rywalizacja występuje również między samymi koncernami motoryzacyjnymi w biciu rekordów prędkości. Historia rekordów jasno pokazuje, że najszybsze auta należą do amerykańskich i niemieckich firm. Mocną pozycję wypracowała sobie również francuska marka Bugatti oraz szwedzka Koenigsegg. Co ciekawe w ogólnych klasyfikacjach słabo wypadają marki Ferrari oraz Lamborghini specjalizujące się w produkcji sportowych egzemplarzy. Klasyfikacja najszybszych samochodów z roku na rok dynamicznie się zmienia, ponieważ super szybkie auta są produkowane bardzo krótko. Historia, historią, ale przekonajmy się, jaki jest najszybszy samochód na świecie w 2020 roku?

 

Najszybszy samochód świata: który samochód jest najszybszy w roku 2020? 

Najszybszy samochód na świecie w 2020 roku to Bugatti Chiron Super Sport 300+. Pochodzi z koncernu VAG. Co ciekawe to nie jedyny rekord tego super auta, ponieważ jako jedyne zdołało przekroczyć barierę prędkości 300 mil na godzinę – stąd wzięła się jego nazwa.

 

 

Oficjalny test został przeprowadzony na początku września 2019 roku w Niemczech na torze Volkswagen Ehra-Lessien. Pomimo tego, że pomiary miały miejsce w zeszłym roku, aż do dzisiaj nosi tytuł najszybszego auta na ziemi. Jak dotąd nie pojawił się żaden inny model mogący pobić wyniki Chirona, ponieważ najszybszy samochód świata osiągnął porażającą prędkość 490,48 km/h. Osoba zasiadający za taką maszyną nie mogła być przypadkowa. Z tego względu Chironem kierował doświadczony Andy Wallace, który jadąc rekordową prędkością, pokonywał w jednej sekundzie aż 137 metrów niemieckiego toru!

Bugatti na ten moment jest marką bijącą rekordy prędkości, chociaż może to ulec zmianie. Po odbytym teście dyrektor Bugatti oświadczył, że firma jest bardzo zadowolona z przekroczenia magicznej bariery 300 mph i możliwe, że firma zmieni obszary działania. Zatem, czy Bugatti utrzyma pierwszą pozycję? Czas pokaże.

Rekord prędkości został oczywiście uznany, ponieważ Bugatti Chiron Super Sport 300+ zostanie wyprodukowany jedynie w 30 egzemplarzach, co daje mu status auta seryjnego. Model ten stanowczo różni się od klasycznego Chirona. Moc standardowego silnika o pojemności 8-litrów została zwiększona do 1600 KM, a tylną oś wydłużono o 25 cm. Dodatkowo projektanci Bugatti całkowicie przebudowali tylny dyfuzor, układ wydechowy oraz dodali specjalne czujniki w nadwoziu mające za zadanie dopasować pracę amortyzatorów do nawierzchni jezdni.

CZYTAJ TAKŻE: Marzenie każdego kierowcy. Poznaj najlepsze samochody sportowe

Najszybszy samochód świata: poprzedni zwycięzcy

Poprzedni rekordziści prędkości nie są wcale gorsi, a ich wyniki również są zachwycające. Przedstawiamy najszybsze samochody świata, które przed pojawieniem się Bugatti Chiron Super Sport 300+ obejmowały zasłużone pierwsze miejsce.

SSC Tuatara

Zapewne się zastanawiasz, skąd się wzięła firma SSC? To amerykańska firma Shelby SuperCars. Firma właśnie wypuściła na rynek Tuatara. Samochód posiada, 1350 KM co w porównaniu z Chironem i Venomem może wydawać się niewiele, jednak po zmianie paliwa na E85 silnik osiąga moc 1750 KM. Maksymalna prędkość tego auta to 484,8 km/h.

Hennessey Venom F5

Jak wspominaliśmy, najszybsze samochody wychodzą między innymi z amerykańskich warsztatów. Przykładem jest firma Hennessey Performance Engineering pochodząca z Teksasu, która wyprodukowała Venoma V5. Auto osiąga prędkość maksymalną 484,4 km/h. Co ciekawe, jest lżejsze aż o 640 kg od lokującego się na pierwszym miejscu Chirona.

Na uwagę oczywiście zasługuje silnik V8 o pojemności 7,4 litra o mocy 1600 KM. Moc Venoma sprawia, że przyśpiesza od 0 do 100 km/h w niecałe 2 sekundy. To drugie najszybsze auto na świecie. Być może teksańscy projektanci i mechanicy zdołają zrzucić z tronu Chirona. Jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ planują dołożenie do silnika kolejnych 217 KM, aby samochód był w stanie pokonać prędkość powyżej 500 km/h.

Koenigsegg Agera RS 

Pojazd osiąga maksymalną prędkość 447 km/h, co sprawiło, że zostało okrzyknięte najszybszym autem w 2017 roku. Wynik został wpisany do rekordów Księgi Guinnessa, ponieważ Agera RS jest produkowany seryjnie. Pomiary odbywały się na zamkniętej drodze na obrzeżach Las Vegas. Auto zawdzięcza swój tytuł lekkiej masie 1359 kg oraz silnikowi V8 pojemności 5,0 litrów o mocy 1360 KM.

Hennessey Venom GT

Ostatnie najszybsze auto również należy do marki Hennessey. To poprzednik Venoma V5. Venom GT niestety w kręgach motoryzacyjnych jest nazywany Frankensteinem z uwagi na łudząco podobne kształty do wielu innych sportowych modeli. Pod maską Venoma GT znajduje się silnik V8 o mocy 1244 KM, co w rezultacie pozwoliło mu osiągnąć maksymalną prędkość 434,5 km/h.

Najszybszy samochód świata: ciekawostki

Szybkie samochody to jednak nie tylko prędkość. Stanowią one piękną, a zarazem niebezpieczną część motoryzacji. Jednak ze względu na unikalny wygląd i osiągi, mają one miliony fanów na całym świecie. Na szczęście auta nie występują jedynie w zamkniętym kręgu, lecz są dostępne na wynajem.

Przykładem jest położony 15-piętrowy blok w Singapurze mieszczący w sobie kilkadziesiąt super szybkich oraz luksusowych samochodów, które można wynająć. W ofercie znajdziemy pojazdy tj. Bentley, Porsche czy McLaren. Budynek z daleka wygląda jak znany wszystkim ze szkolnych korytarzy automat z batonikami i napojami.

Szybkie samochody mają swoją cenę, dlatego na takie zabawki mogą sobie pozwolić nieliczni. Jednak jeśli wybierzesz się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a konkretnie do Dubaju to jest duże prawdopodobieństwo, że jedno z nich będzie czekało właśnie na Ciebie. Dlaczego?

Ponieważ niespłacone długi w tym państwie są traktowane jak poważne przestępstwo. Jeśli obywatel kupi drogie auto na kredyt, a następnego go nie spłaci, idzie po prostu do więzienia. Dlatego wiele Dubajczyków mających problemy finansowe, porzuca pojazd wraz z kluczykami w stacyjce!

CZYTAJ TAKŻE: Od pierwszych automobilów do Formuły 1. 120 lat historii wyścigów samochodowych