Największa fontanna na świecie

Firma Emaar Properties ogłosiła, że wybuduje w Dubaju największą ma świecie fontannę. Przyszła fontanna znajdzie swoje miejsce w centrum jeziora, położonego w biznesowym centrum miasta.

         Długość tej fantazyjnej konstrukcji wyniesie 275 metrów. W ciągu minuty w powietrze na wysokość od 20 do 150 metrów wzniesie się prawie 85 tys. litrów wody. Tryskającej do góry wodzie będą towarzyszyć efekty świetlne – 50 potężnych projektorów zapewni 6600 kolorów iluminacji – oraz muzyka z różnych krajów świata. 

          Fontannę zaprojektuje firma WET Design, a opracowanie projektu i budowę olbrzymiego wodotrysku powierzono firmie Turner Construction International. Projekt, budowa i inne wydatki związane z fontanną pochłoną 218 milionów dolarów. Otwarcie gigantycznego urządzenia jest zaplanowane na rok 2009. Firmy budujące fontannę szacują, że z całego świata rokrocznie do Dubaju zjedzie się do 10 mln turystów, aby mc na własne oczy zobaczyć cudowny wodotrysk.  

          Nie wiadomo na razie, jak będzie się nazywać niesamowita fontanna – firma Emaar Properties ogłosiła jednak konkurs na jej nazwę, obiecując zwycięzcy nagrodę główną w postaci 100 tysięcy dirhamów. Co ciekawe, firma walczy o efektywne wykorzystywanie energii, a mimo to godzi się na realizację projektów na tak dużą skalę. Gigantyczna konstrukcja nie będzie rekordzistką pod względem wysokości strumienia wody, jednakże jej kolejne parametry pozostawiają daleko w tyle inne fontanny świata, a zwłaszcza jedną z jej największych konkurentek – fontannę w pobliżu hotelu Bellagio w Las Vegas. Szczegóły – w informacji prasowej firmy Emaar Properties.

          Warto wspomnieć, że nie tylko przyszła fontanna w Dubaju będzie pretendować na miano rekordzistki. Niedawno firma FXFowle Architects z Nowego Jorku wygrała przetarg na projekt najwyższego na świecie podwieszanego mostu arkowego. Wysokość nie oznacza w tym przypadku położenia jezdni nad powierzchnią ziemi, lecz wymiary samej arki trzymającej wanty, na których z kolei nad taflą morza będzie wisiała droga o 12 pasach ruchu. Most będzie się charakteryzował wysoką przepustowością – co godzinę w obu kierunkach przejeżdżać będzie przez niego ok. 2 tys. samochodów, a pośrodku przebiegać będzie dodatkowo linia metra. 

          Wysokość głównej arki wyniesie 205,1 m, a długość całkowita – 1,6 km. Most w Dubaju będzie szóstą arterią transportową tej metropolii, oraz największą budowlą tego typu na świecie. Oficjalne oddanie mostu planowane jest na rok 2012. Inwestycja pochłonie 817 milionów dolarów. JSL

www.emaar.com