Największe lotniska na świecie to potwory. Odprawiają więcej ludzi, niż wszystkie porty w Polsce

Są tak ogromne, że w ciągu roku na jednym z nich może być odprawianych dwa razy więcej pasażerów niż na wszystkich portach lotniczych w Polsce. Największe lotniska na świecie bywają gigantycznych rozmiarów. Poznajmy czołową dziesiątkę, ale ostrzegam, że co do lidera nie ma niespodzianek – od ponad 20 lat jest ten sam.
Lotnisko w Atlancie / źródło: Craig Butz, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Lotnisko w Atlancie / źródło: Craig Butz, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Latamy samolotami coraz więcej. Nie przeszkodziła w tym ani pandemia, ani kryzys energetyczny i inflacyjny, ani wojna w Ukrainie. Pomimo krótkotrwałych spadków we ilości lotów w latach 2020-21 wiele lotnisk odnotowuje rekordowe poziomy odpraw pasażerów. Dowiedzmy się na podstawie najnowszego raportu Port Authority of New York and New Jersey, jakie są największe lotniska na świecie.

Czytaj też: Największe lotniska w Europie biją Radom o głowę. A gdzie w rankingu znajduje się Okęcie?

Oczywiście kryterium rankingowym jest tutaj liczba pasażerów (za 2022 rok), a nie powierzchnia portów lotniczych. Chociaż zestawienie dotyczące tej drugiej kategorii również byłoby interesujące. Okazuje się, że warszawskie Okęcie z dwoma pasami jest dość małym portem w porównaniu z niektórymi gigantami z USA.

Lotnisko Chopina w Warszawie / źródło: Adrian Grycuk, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

USA? Otóż właśnie od dekad amerykańskie porty lotnicze górują w statystykach lotów. Liczbami biją europejskie lotniska o głowę. Powodem tej sytuacji jest fakt, że w Stanach Zjednoczonych latanie samolotami jest bardzo popularne. Sieć linii kolejowych czy dalekobieżnych połączeń autobusowych nie jest tam tak rozwinięta jak na naszym kontynencie. Pociągi nigdy tam nie służyły jako atrakcyjny środek lokomocji. Za to własny samochód i podróże samolotami jak najbardziej.

Amerykańskie lotniska charakteryzują się monstrualnymi rozmiarami, niektóre z nich mają po pięć pasów startowych, kilka terminali i powierzchnie odpowiadającą rozmiarom średniej wielkości miasta powiatowego w Polsce. Ponadto na tak duży ruch lotniczy w USA przekłada się też to, że relatywnie dużo kursuje tam samolotów zabierających mniejszą liczbę pasażerów. Widać to w statystykach. Porównując lotniska w Europie i USA o podobnej liczbie odprawionych podróżujących, dostrzeżemy, że z amerykańskiego portu odleciało więcej samolotów.

Czytaj też: Największe miasta w Europie rosną w niewyobrażalnym tempie. Warszawa zaskakująco wysoko

Jakie są największe lotniska na świecie?

  • 1. Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport, Atlanta, USA – 93,7 mln pasażerów
  • 2. Dallas Fort Worth International Airport, Dallas, USA – 73,3 mln
  • 3. Denver International Airport, Denver, USA – 69,3 mln
  • 4. O’Hare International Airport, Chicago, USA – 68,3 mln
  • 5. Dubai International Airport, Dubaj, ZEA – 66 mln
  • 6. Los Angeles International Airport, Los Angeles, USA – 65,9 mln
  • 7. Istanbul Airport, Stambuł, Turcja – 64,3 mln
  • 8. Heathrow Airport, Londyn, Wielka Brytania – 61,6 mln
  • 9. Indira Gandhi International Airport, Delhi, Indie – 59,5 mln
  • 10. Charles de Gaulle Airport, Paryż, Francja – 57,4 mln

Bez problemu widzimy, że na 10 największych lotnisk aż 5 znajduje się w USA. Liderem jest port w Atlancie, który od 1998 roku prawie nieprzerwanie jest zwycięzcą w rankingu. Wyjątkiem był rok 2020, kiedy laur pierwszeństwa zdobył port lotniczych w chińskim Guangzhou. Póki co nic nie zwiastuje, by Atlanta miała spadać w rankingach. Odkąd istnieje lotnisko, czyli od 97 lat (wybudowano je w 1926 roku) jest ciągle rozbudowywane.

Terminal 1 na lotnisku O’Hare w Chicago / źródło: Chris Rycroft, Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Ma ono powierzchnię 19 kilometrów kwadratowych, posiada pięć równoległych pasów startowych i zatrudnia ponad 50 tysięcy pracowników. Codziennie odlatuje stąd ponad 1000 samolotów. Co ciekawe, najpopularniejszym kierunkiem podróży tutaj jest Orlando na Florydzie (1,3 mln pasażerów przewiezionych od czerwca 2022 do maja 2023), a za granicę Amerykanie najchętniej wybierają się stąd do Cancun w Meksyku (ponad 700 tys. pasażerów w tym samym okresie).

Atlanta jest także hubem przesiadkowym i bazą dla linii lotniczych Delta Air Lines, które są jednym z siedmiu głównym przewoźników w USA. Te linie mają niebagatelny wpływ na tak gigantyczne potoki pasażerskie.

Czytaj też: To tutaj najlepiej zamieszkać. Oto najbezpieczniejsze kraje na świecie – czy jest wśród nich Polska?

Jeśli pięć pasów startowych na największym lotnisku świata nie robi na nas wrażenia, to co powiemy na to, że srebrny medalista w rywalizacji ma ich aż siedem? Lotnisko w Dallas ustępuję pod względem powierzchni Atlancie, ale posiadając więcej dróg do startów i lądowań dla samolotów, oferuje lepsze perspektywy na wzrost przepustowości.

Największe lotniska na świecie – co poza USA?

Zostawmy już Amerykę i skupmy się na reszcie świata, bo ta wcale nie jest w odwrocie. Międzynarodowy port lotniczy w Dubaju rośnie jak na pęczkach i notuje rekordowe wzrosty liczby odprawionych pasażerów. Tylko względem 2021 roku (przypomnę, omawiamy dane za 2022) ten wzrost wyniósł 127 proc. i awans w rankingu o 28 oczek. Ma to też związek z tym, że po pandemii coraz więcej ludzi korzysta z lotów.

Czy tak ogromna popularność Dubaju wynika z tego, że cały świat chce tam latać na wakacje? Otóż nie. Zjednoczone Emiraty Arabskie skutecznie wypromowały swoje największe lotnisko jako znakomity hub przesiadkowy. Obecnie, aby dostać się z Europy do Azji Południowo-Wschodniej czy Australii, możemy spotkać się bardzo często z przesiadką w ZEA.

Lotnisko w Dubaju / źródło: Umair Shaikh, Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Wysokie lokaty Paryża i Londynu również nie powinny nas dziwić. Miasta od lat są największymi destynacjami turystycznymi zarówno dla całego świata, od USA po Japonię. Zaskakuje nieco wysoki rezultat Stambułu, ale tutaj sytuacja jest bardzo podobna do Dubaju. Dobrą sytuację tureckiego megaportu wspiera to, że… jest on bardzo nowy. Terminal otwarto w 2018 roku, ale dalsza budowa jeszcze trwa. Docelowo według zapowiedzi lotnisko ma mieć zdolność do odprawiania 200 milionów pasażerów rocznie, czyli dwa razy więcej niż Atlanta.

W rankingu największych lotnisk brakuje jednego kraju?

Przyjrzyjmy się jeszcze raz naszemu rankingowi. Wydaje się, jakby brakowało tam choćby jednego lotniska z pewnego dużego kraju. Mowa o Chinach. W tym przypadku dane są bardzo zaskakujące. Największe lotnisko w ChRL znajduje się w Gunagzhou (inaczej Kanton) i w 2022 obsłużyło „zaledwie” 26 milionów podróżnych. Uplasowało to go dopiero na 58. miejscu. Skąd tak małe zainteresowanie lotami w Państwie Środka? Być może to chwilowy przestrój w branży, albo po prostu Chiny inwestują w inne środki transportu jak chociażby kolej.

Czytaj też: Chiny przetestowały najpotężniejsze na Ziemi działo tego typu. Wkrótce będą jeszcze większe

Największe lotniska na świecie versus Polska

Na koniec spróbujmy podjąć próbę porównania największych lotnisk świata z tymi w Polsce. Patrząc na najbardziej oblegane z nich – Okęcie – które w minionym roku odprawiło ponad 14 milionów osób, aż trudno nawet szacować, na jakim miejscu w rankingu by się znalazło.

Co ciekawe, według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2022 roku przez wszystkie polskie lotniska przewinęło się 41 milionów pasażerów. Nawet gdyby całą Polskę obsługiwał jeden, ogromny port, to nawet nie otarłby się o czołową dziesiątkę. Ba. Wciąż byłby ponad dwa razy mniejszy od największej Atlanty. Taka półpoważna matematyka tylko pokazuje nam gigantyzm amerykańskiej awiacji, który na pewno w kolejnych latach nie zmaleje.