Największy na świecie obiekt z drukarki 3D został oficjalnie otwarty w Dubaju. Dwupiętrowy biurowiec będzie wykorzystywany przez dubajskich  pracowników administracyjnych.

Choć w Suzhou w Chinach znajduje się wyższa konstrukcja z drukarki 3D - pięciopiętrowy budynek mieszkalny – to, jak podaje Singularity Hub, budynek w Dubaju może poszczycić się największą powierzchnią w przeliczeniu na metry kwadratowe.

Świeżo otwarta konstrukcja powstawała przy pomocy zamontowanej na dźwigu drukarki 3D. Jako materiału budowlanego użyto specjalnej szybkoschnącej mieszanki pochodzących z recyklingu odpadów budowlanych: głównie cementu i gipsu. Użyty budulec jest o połowę lżejszy od tradycyjnego betonu i znacznie bardziej wytrzymały.

Całość została wzniesiona na betonowym fundamencie, nad którym drukarka nadbudowywała ściany (wypełniała zygzakiem przestrzeń między dwiema warstwami materiału o grubości kilku cali, pnąc się w górę, aż ściany osiągnęły pełną wysokość). Zobacz wideo:

 

Całe przedsięwzięcie jest częścią większego planu. Władze Dubaju chcą, by do 2030 r. 25% nowych budowli było wykonanych właśnie przy użyciu drukarek 3D. Według szacunków przejście na tę technologię zmniejszy nakład pracy niezbędny do budowy budynku o 70 proc. i obniży koszty budowy o 90 proc.

- Technologia wykorzystania druku 3D w budownictwie jest jak na razie na wczesnym etapie rozwoju - zauważa Nikita Cheniuntai, prezes Apis Cor - bostońskiej firmy technologicznej, która jest autorem projektu.

Cheniuntai,  zapewnia, że przedsiębiorstwo prowadzi zakrojone na szeroką skalę prace badawczo-rozwojowe, których celem jest wprowadzenie technologii do masowego użytku.  Zapowiada, że kolejne budynki z drukarek 3D powstaną w Luizjanie i Kalifornii. Trwają również  prace nad stworzeniem niedrogiego domu o powierzchni ok. 45 m2, który można by „wydrukować” w ciągu 24 godzin.

 

Źródło: dailymail.co.uk