W okolicy Stonehenge odkryto niezwykłe narzędzia sprzed 4000 lat. Do czego służyły?

W pobliżu Stonehenge odkryto starożytny zestaw narzędzi. Służył do czynności starej jak świat, a wykryte ślady nie pozostawiają wątpliwości.
W pobliżu Stonehenge odkryto niezwykłe narzędzia /Fot. Pixabay

W pobliżu Stonehenge odkryto niezwykłe narzędzia /Fot. Pixabay

Brytyjscy archeolodzy zidentyfikowali liczący 4000 lat zestaw narzędzi do obróbki złota. Znaleziono go wśród innych artefaktów pozyskanych z grobu Upton Lovell G2a z epoki brązu w pobliżu Stonehenge w 1801 r. – teraz można je oglądać w Wiltshire Museum w Devizes.

Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester i Uniwersytetu w Southampton ponownie zbadali kamienne i miedziane wyroby. Zespół uczonych pod kierunkiem dr Christiny Tsoraki wykrył na ich powierzchni pozostałości złota. To mogło oznaczać tylko jedno – narzędzia wykorzystywano w procesie obróbki złota. 

Czytaj też: W pobliżu Stonehenge znaleziono tajemnicze dziury. Skąd się wzięły?

Dr Rachel Crellin z Uniwersytetu w Leicester mówi:

To naprawdę ekscytujące odkrycie dla naszego projektu. Na ostatniej wystawie “World of Stonehenge” w British Museum publiczność była oszołomiona niesamowitymi 4000-letnimi złotymi wyrobami. To, co ujawniła nasza praca, to skromny kamienny zestaw narzędzi, który był używany do wykonywania złotych przedmiotów tysiące lat temu.

Niezwykłe narzędzia sprzed tysięcy lat

Łącząc siły ze specjalistami z innych placówek, dr Tsoraki przyjrzała się narzędziom przy użyciu skaningowej mikroskopii elektronowej. Dzięki temu można było stwierdzić, czy pozostałości były starożytne, czy współczesne. Badania potwierdziły pozostałości złota na pięciu artefaktach. Szczegółowe wyniki opisano w czasopiśmie Antiquity.

Grób Upton Lovell G2a już od dłuższego czasu zajmuje ważne miejsce w rozmowach archeologicznych. To dlatego, że znajduje się naprawdę blisko Stonehenge i jest oznaczony ziemnym kopcem. Złożono w nim dwa ciała wraz z szerokim asortymentem wyrobów.

Na narzędziach znaleziono ślady złota – to oznacza, że wiemy, do czego służyły /Fot. University of Southampton

Już badania przeprowadzone przez dr Colina Shella na początku XXI w. potwierdziły, że na narzędziach są ślady złota. Teraz wykryto cztery kolejne przedmioty z takimi śladami. Wykazano również, że te złote ślady są starożytne. Narzędzia były używane do wykonywania przedmiotów wielomateriałowych, gdzie główny przedmiot był wykonany z materiałów, takiego jak gagat, łupek, bursztyn, drewno lub miedź i ozdobiony cienką warstwą złotej blachy.

Czytaj też: Kim byli budowniczy Stonehenge?

Dr Chris Standish z Uniwersytetu w Southampton dodaje:

Narzędzia do obróbki złota datowane na wczesną epokę brązu są niezwykle rzadkie, więc zidentyfikowanie zestawu narzędzi do tworzenia kompozytowych obiektów ze złota jest niezwykle ważnym odkryciem. Fakt, że jest ono związane z enigmatycznym pochówkiem Upton Lovell G2a czyni je tym bardziej fascynującym.