NASA informuje o przelotach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

NASA udostępniła serwis internetowy umożliwiający otrzymywanie informacji o zbliżających się przelotach stacji ISS nad wybraną okolicą. Alerty można otrzymywać w formie e-maili albo SMS-ów. Serwis jest bezpłatny.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest trzecim co do jasności obiektem na niebie (po Słońcu i Księżycu). Jej orbita przebiega nad różnymi obszarami i co pewien czas ISS jest także widoczna nad Polską.

Gdy stacja przelatuje nad naszym krajem, można ją dostrzec na niebie wieczorami lub porankami. Wyglądem przypomina szybko poruszający się samolot.

W ramach internetowego serwisu “Spot the Station” każdy chętny może podać swój adres e-mailowy, aby otrzymywać na niego alerty o momentach widoczności stacji ISS nad wybraną okolicą. Serwis informuje tylko o takich przelotach, które mają dobre warunki do zaobserwowania, czyli gdy stacja widoczna jest odpowiednio wysoko na niebie. E-maile o przelotach stacji ISS są rozsyłane bezpłatnie. 

Serwis NASA oferuje przesyłanie alertów dla 4600 miejscowości na świecie. W przypadku Polski do wyboru jest 15 miast: Białystok, Gliwice, Koszalin, Kraków, Krynica, Łódź, Lublin, Mszana Dolna, Poznań, Sochaczew, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra i Żywiec. Mieszkańcy innych miejscowości powinni wybrać miasto znajdujące się najbliżej ich miejsca zamieszkania. 

Istnieje także możliwość odbierania alertów w postaci SMS-ów, o ile nasz telefon i sieć komórkowa umożliwiają usługę e-mail-to-SMS. NASA ostrzega jednak, że usługa esemesowa u niektórych operatorów może być płatna.

Witrynę internetową NASA z alertami o stacji kosmicznej ISS można znaleźć pod adresem: http://spotthestation.nasa.gov.

ródło: www.naukawpolsce.pap.pl)