Nauka w obiektywie. Dlaczego warto nadsyłać zgłoszenia do Wiki Science Competition?

Ludzie nauki, natura czy astronomia, a także specjalny temat, czyli kobiety w nauce. To tylko kilka kategorii trwającego do 20 grudnia konkursu fotograficznego Wiki Science Competition.
Nauka w obiektywie. Dlaczego warto nadsyłać zgłoszenia do Wiki Science Competition?

Ciężko wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać. Dlatego potrzebujemy fotografów i fotografek, którzy zechcą ją fotografować i dzielić się efektami. Konkurs ma zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. Celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą” – taka idea stoi za konkursem Wiki Science Competition. Jego organizatorem jest stowarzyszenie Wikimedia Polska. Konkurs odbywa się co dwa lata, a zainspirował go Estoński Konkurs Fotografii Naukowej.

Polak zwycięzcą międzynarodowego konkursu

Pomysł, by pokazać szerokiemu kręgowi odbiorców zakamarki laboratoriów, obrazy mikro- i makroskopowe, samych naukowców i piękno badanego przez nich świata, uzyskał wsparcie Fundacji Wikimedia, która stoi za Wikipedią. Organizowany od 2015 roku konkurs obejmuje coraz więcej państw. Tylko w trakcie ostatniej edycji wydarzenia, czyli tej z roku 2019 udało się pozyskać ponad siedem tysięcy plików na wolnych licencjach. Zostały one przekazane Wikipedii przez 1200 uczestników.

Polska edycja konkursu była organizowana już dwukrotnie. Co ważne, w 2019 r. główną nagrodę w konkursie krajowym i międzynarodowym otrzymał Polak – Marek Miś. Został nagrodzony za swoją niesamowitą fotografię mikroskopową rodzącej dafni.

Nacisk na rolę kobiet w nauce

Tegoroczny konkurs obejmuje siedem kategorii zdjęć. Szczególną wagę organizatorzy przykładają do fotografii prezentujących kobiety w nauce. W Polsce kobiety stanowią 58 procent ogólnej liczby studentów, 35 procent wśród studentów publicznych uczelni technicznych i zaledwie 15 procent wśród studentów kierunków informatycznych. Brak obecności kobiet jest szczególnie widoczny na wyższych szczeblach kariery naukowej. Im wyższy szczebel kariery naukowej, tym mniejszy udział kobiet w gronie naukowców (49 proc. kobiet wśród doktorów, 38 proc. kobiet w grupie doktorów habilitowanych, a jedynie 24 proc. kobiet wśród profesorów). W gronie członków Polskiej Akademii Nauk tylko około 8 proc. stanowią badaczki.

„Podobnie w obszarze zarządzania nauką – w 2017 r. kobiety stanowiły tylko 27 proc. osób zatrudnionych we władzach instytucji naukowych. Brak odpowiedniej, równej reprezentacji kobiet w nauce ma negatywny wpływ na proces jej tworzenia, ponieważ perspektywa kobiet jest warunkiem koniecznym rozwoju gospodarek i społeczeństw. Dlatego też ważne jest wzmacnianie obecności kobiet w sferze nowych technologii, innowacji, tworzenia przełomowych rozwiązań czy zarządzania nauką. Wyróżnienie w konkursie fotografii Kobiet w nauce ma wzmacniać wizerunek kobiet w roli naukowczyń” – przekonują organizatorzy.

Konkurs Wiki Science Competition uzyskał rekomendację Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Więcej informacji o konkursie oraz o nagrodach można znaleźć na stronie Wiki Science Competition 2021. Termin nadsyłania prac upływa 20 grudnia.