Naukowcy odkryli, jak zatrzymać rosnący nowotór

Naukowcom z USA udało się sprawić, by komórki rakowe zaczęły znowu rosnąć i funkcjonować normalnie. Wykorzystali do tego zastrzyk z mikroRNA.

Naukowcy odkryli metodę, dzięki której będzie można zamienić komórki nowotworowe w zdrową tkankę.

Badania laboratoryjne przeprowadzone w Klinice Mayo w Rochester wskazują, że istnieje biologiczny mechanizm, który pozwala zatrzymać niekontrolowaną replikację komórek i w ten sposób przywrócić im zdrowie. Badacze przeprowadzili testy laboratoryjne z wykorzystaniem cząsteczek mikroRNA, które zadziałały jak hamulce na raka – donosi magazyn naukowy Nature Cell Biology.

Czytaj więcej: EKSPERCI WHO: 12 KROKÓW, BY NIE ZACHOROWAĆ NA RAKA

Nowa metoda łączy w sobie dwa, do tej pory niezależne elementy – kadhedryny,  które ułatwiają komórkom przyleganie do siebie i mikroRNA (miRNA). Do tej pory wydawało się, że kadhedryny pełnią rolę “kleju”, który utrzymuje komórki razem. Okazało się jednak, że są one też sygnalizatorami. Naukowcy wykazali, że kadhedryny  łączą komórki ze sobą i przesyłają informację za pomocą miRNA, w ten sposób kontrolując proces wzrostu komórek. Rozregulowanie tego mechanizmu może prowadzić do chaotycznego wzrostu komórek i tworzenia się nowotworów.

Testy kliniczne wykazały, że dostarczenie dodatkowej porcji miRNA pozwala przywrócić komórkom normalne funkcjonowanie. – Mamy nadzieję, że przez dostarczanie miRNA do komórek zaatakowanych przez nowotwór sprawi, że odzyskają one swe dotychczasowe funkcje – powiedział dr Panos Anastasiadis, główny autor badania w rozmowie z BBC News. 

Autorzy badania mają nadzieję, że w przyszłości mechanizm można będzie wykorzystać do walki z wszystkimi rodzajami raka. Testy laboratoryjne przeprowadzone nawet na bardzo złośliwych nowotworach przyniosły bardzo obiecujące rezultaty. Na razie jednak nie wiadomo, jak metoda sprawdzi się na żywym organizmie.

Czytaj więcej: ​RAKIEM MOŻNA SIĘ ZARAZIĆ