Naukowcy odkryli pająka z uśmiechem Jokera na grzbiecie. Dostał imię na cześć Joaquina Phoenixa

Nowo odkryty gatunek pająka ma charakterystyczny czerwono-biały wzór na grzbiecie, który przypomina uśmiech komiksowego i filmowego Jokera. Podobieństwo jest tak niesamowite, że badacze, którzy opisali pajęczaka, nazwali ten gatunek Loureedia Phoenixi na cześć Joaquina Phoenixa odgrywającego rolę Jokera w głośnym filmie z 2019 roku.
Naukowcy odkryli pająka z uśmiechem Jokera na grzbiecie. Dostał imię na cześć Joaquina Phoenixa

Jak na ironię, kolorowy pająk należy do rodzaju, który został nazwany na cześć gwiazdy późnego punk rocka – Lou Reeda, który słynął z czerni i rzadko się uśmiechał.

Loureedia Phoenixi został odkryty w Iranie i jest to pierwszy pająk tego rodzaju zidentyfikowany poza regionem Morza Śródziemnego – poinformowano w nowym badaniu. Rodzaj Loureedia, po raz pierwszy opisany w 2018 roku, obejmuje teraz cztery gatunki.

Naukowcy, którzy odkryli nowy gatunek, w podsumowaniu badań napisali, że na grzbietach samców pająków L. phoenixi kolor żywej czerwieni wyróżnia się na tle bieli, przypominając niepokojący uśmiech Jokera kontrastujący z jego białym makijażem.

Potrzebne byłyby jednak powiększenia, aby zobaczyć to wyraźnie, ponieważ ciało pająka mierzy tylko około 8 milimetrów długości i jest pokryte drobnymi włoskami.

 

Życie pod ziemią

Pająki z rodziny Eresidae, do której należy l. phoenixi, są znane jako pająki aksamitne, ponieważ mają gęste, aksamitne płaszcze – wyjaśnia główny autor badań Alireza Zamani, arachnolog i doktorant w Biodiversity Unit na Uniwersytecie w Turku w Finlandii.

Aksamitne pająki są szczególnie interesujące dla arachnologów, ponieważ niektóre z nich mają nietypowe nawyki, takie jak współpraca przy budowie wspólnych gniazd i wspólna opieka nad młodymi.

Odkrycie pająków rodzaju Loureedia jest wyzwaniem, ponieważ pajęczaki są aktywne na powierzchni jedynie przez trzy tygodnie każdego roku.

– Te pająki spędzają większość swojego życia w podziemnych gniazdach. Samce opuszczają nory, by polować na samice zwykle od końca października do połowy listopada. Młode pająki wychodzą na powierzchnię, gdy opuszczają gniazdo matki – powiedział Zamani.

Do tej pory naukowcy zebrali i opisali tylko męskie pająki-Jokery. Ale poszukiwania samic będą kontynuowane, kierując się lokalizacją, w której znaleziono samce.

– Wędrujący samiec powinien wiedzieć, jak znaleźć samicę lepiej niż ktokolwiek inny. W ten sposób możemy mieć również szansę zaobserwowania i sfotografowania rzeczywistego zachowania godowego, które nie zostało jeszcze udokumentowane dla żadnego gatunku Loureedia – dodał arachnolog.

Odkrycie nowego gatunku zostało ogłoszone w czerwcowym numerze czasopisma Arthropoda Selecta.