Nowe uszy z wyhodowanych ludzkich komórek. Pomogły drukarki 3D

Dzieci urodzone z deformacją małżowiny usznej otrzymały od naukowców z Chin nowe uszy. To unikatowy przykład na wykorzystanie druku 3D i komórek ludzkiego ciała.
Nowe uszy z wyhodowanych ludzkich komórek. Pomogły drukarki 3D

Naukowcy z Chin stworzyli nowe uszy dla pięciorga dzieci z mikrocją – wadą wrodzą polegającą na niecałkowitym wykształceniu się małżowiny usznej. Najbardziej zadziwiający jest jednak fakt, że naukowcy stworzyli je przy pomocy drukarki 3D i komórek pobranych z ludzkiego ciała.

W pierwszym etapie badacze pobrali komórki tkanki chrzęstnej (chondrocyty) dzieci z mikrocją i wykorzystali je do wyhodowania nowych małżowin. By uformować chrząstki użyli wydrukowanych w 3D modeli uszu zdrowych dzieci. Następnie chirurdzy wszczepili tak zrekonstruowaną małżowinę. Cały proces trwał 2,5 roku, a przez najbliższych pięć lat pacjenci będą podlegać ścisłej obserwacji.

Jak przyznają specjaliści, estetyka wytworzonej tkanki jest na wysokim poziomie. Jednak nie tylko wymiar estetyczny jest tu istotny – mikrocja w dużym stopniu utrudnia funkcjonowanie zmysłu słuchu. Upośledzona zostaje ważna funkcja małżowiny usznej – zbieranie i wzmacnianie docierających do ucha dźwięków i ochrona wewnętrznych jego części przed zanieczyszczeniami itd. Szacuje się, że wada występuje u 1 na 5000 żywo urodzonych dzieci, przy czym częściej jest spotykana w populacjach latynoskich, azjatyckich i indiańskich.

Osiągnięcie chińskich naukowców ma szansę stać się rutynową praktyką kliniczną, co w dużym stopniu ułatwi życie dzieci urodzonych z wadą małżowiny. To też dowód na to, że z sukcesem możemy łączyć wiedzę medyczną oraz metody inżynierii materiałowej do wytwarzania funkcjonalnych zamienników uszkodzonych tkanek a nawet całych narządów.

Jak konkluduje prof. Lawrence Bonassar, z Cornell University w Ithaca w Nowym Jorku, rekonstrukcja ucha i innych tkanek chrzęstnych z wykorzystaniem nowych technologii wkrótce stanie się rzeczywistością. Udoskonalanie tej techniki jest celem inżynierii tkankowej na najbliżej lata.

Źródło: CNN / ebiomedicine.com