Naukowcy wymazali złe wspomnienia

Prof. Courtney Miller, autorka badania, mówi: – Szukamy możliwości selektywnej eliminacji dowodów minionych doświadczeń, powiązanych z uzależnieniem albo z wydarzeniami traumatycznymi. Nasze wspomnienia są częścią nas, ale niektóre z nich mogą sprawiać nam ból. 

Naukowcy amerykańscy z IRST-Florida opracowali sposób na modyfikowanie wspomnień gryzoni. Udało im się wymazać traumatyczne wydarzenia z ich pamięci, nie szkodząc wspomnieniom pozytywnym.

Ludzki mózg jest niezwykle elastyczny. Jest w stanie wiązać ze sobą szczegóły pozornie odrębne i wywoływać skojarzenia i wspomnienia. Niektóre są piękne i poprawiają nam samopoczucie, inne -bardzo nieprzyjemne. Mogą być nawet toksyczne i niszczące, kiedy dana osoba cierpi z powodu zespołu stresu pourazowego. W następstwie nieoczekiwanego i ciężkiego wydarzenia niektóre osoby doświadczają długoterminowych konsekwencji, takich jak koszmary. Wspomnienia mogą być również szkodliwe, gdyż mogą przypominać mózgowi o uzależnieniu i budzić niezrozumiałą ochotę na konsumpcję toksycznych produktów. 

Aby przeprowadzić to doświadczenie, naukowcy uzależnili gryzonie od metamfetaminy. Następnie zmodyfikowali funkcjonowanie części mózgu, która gromadzi wspomnienia, przy pomocy molekuły – miozyny – która blokuje ten proces. 

Testy na zachowanie pozwoliły wykazać, że gryzonie nie reagowały więcej na stymulację, której celem było pobudzenie chęci na metamfetaminę. Nie miały więc już żadnego wspomnienia dawnego uzależnienia. Inne wspomnienia gryzoni nie zostały wymazane. 

Prof. Miller mówi: Mamy nadzieję, że dzięki naszym badaniom uda się zwalczać uzależnienia i stres pourazowy u ludzi. 

Badanie opublikowano w Biological Psychiatry.