Naukowcy zidentyfikowali gen szczęścia

Specyficzna odmiana genu odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności i redukcję bólu najczęściej występuje wśród najszczęśliwszych narodów świata – zawiadamia „Journal of Happiness Studies”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Warnie (Bułgaria) i Politechniki w Hongkongu (Chiny) przeanalizowali dane dotyczące struktury genetycznej oraz poziomu satysfakcji życiowej wśród obywateli różnych krajów i doszli do wniosku, że najwięcej szczęśliwych ludzi mieszka w rejonach o najczęstszym występowaniu określonego allelu genu kodującego hydrolazę amidów kwasów tłuszczowych (FAAH).

Występujący u szczęśliwych osób gen FAAH hamuje rozpad anandamidu – związku należącego do grupy naturalnych kannabinoidów – i w ten sposób zwiększa odczucie zmysłowej przyjemności i ogranicza wrażenia bólowe.

Okazało się, że ów wariant genu najczęściej występuje u mieszkańców Afryki Zachodniej (np. Ghany i Nigerii), państw północnej części Ameryki Łacińskiej (np. Meksyku i Kolumbii) oraz wśród narodów Europy Północnej (np. Szwecji i Danii) – krajów, których obywatele uważają się za najszczęśliwszych.

Specyficzny allel genu FAAH najrzadziej pojawia się z kolei u mieszkańców krajów arabskich, np. Iraku i Jordanii, oraz narodów Azji Południowo-Wschodniej (np. Chin, Tajlandii, czy Tajwanu), którzy jednocześnie deklarują dość niski poziom satysfakcji życiowej.

Oczywiście badacze są świadomi, że szczęście poszczególnych narodów nie zależy tylko i wyłącznie od rodzaju posiadanego genu. Poziom zadowolenia zmienia się również pod wpływem czynników ekonomicznych, politycznych, a także na skutek trudnych warunków klimatycznych.

Na przykład wśród obywateli Rwandy poziom szczęścia znacznie wzrósł w ostatnich latach. Przypuszcza się, że jest to wynik zacierania się w pamięci mieszkańców wspomnienia dotyczącego masakry ludności Tutsi w 1994 roku.

Tymczasem w Egipcie zaobserwowano niedawno spadek poziomu szczęścia, który najprawdopodobniej nastąpił z powodu niepokojów natury polityczno-ekonomicznej.

„Innymi słowy, nie twierdzimy, że struktura genetyczna narodu determinuje poziom szczęścia w danym kraju, bo szczęście jest zjawiskiem, którego natężenie może zmieniać się w zależności od czynników sytuacyjnych” – wyjaśnia jeden z autorów badania Michael Bond. (PAP)