Naukowe wibracje w Centrum Nauki Kopernik

Chcesz wydobyć muzykę z kamienia, świerku i nożyka do jarzyn? Zagrać własnym ciałem lub powietrzem z dmuchawy? Zapraszamy na wystawę „Wszystko gra” w Centrum Nauki Kopernik

Napięta lina

W sumie nie jest to instrument, ponieważ nie wydobywa się z niego żaden dźwięk (poza okazyjnym klekotaniem). Świetnie natomiast ilustruje zjawisko powstawania fali i rezonansu. Rozciągnięta lina wibruje, a gdy odpowiednio zmienimy jej napięcie pokrętłem, mogą pojawić się doskonale widoczne fale stojące. Podobne zjawiska – tyle że niewidoczne dla oka – występują też w muzyce. Zobacz film!

 

Model ucha

Nie byłoby muzyki, gdybyśmy nie mieli uszu. Ten eksponat pozwala na zapoznanie się z budowa ucha środkowego i wewnętrznego, a także na proste eksperymenty.

 

Syrena

Trudno jest wydobyć z niej takie dźwięki jak z syreny strażackiej czy alarmowej, ale można spróbować! Dźwięk powstaje, gdy jedna osoba dmucha przez słomkę na obracającą się tarczę ze 120 dziurkami, napędzaną przez druga osobę. Lokalne zmiany ciśnienia powietrza wywołane obrotem tarczy prowadza do wytworzenia silnej fali dźwiękowej. Im szybciej kręcimy, tym wyższy dźwięk (jego częstotliwość można sprawdzić na liczniku, zamontowanym na tylnej części instrumentu). Zobacz film!

 

Muzyczne cudeńka

Skoro śpiewać każdy może, to praktycznie każdy przedmiot może być instrumentem! Można się o tym przekonać przy tym stoliku, gdzie dźwięki wydobywane są z patyczków do lodów, maszynki do krojenia jajek, butelek, w których przelewa się woda… Zobacz film! 

 

Czuły stół

Tu można tworzyć muzykę całkowicie elektroniczna. W stole zamontowane sa czujniki, które reagują na światło, nacisk, zbliżenie dłoni czy dotkniecie. Impulsy elektryczne z czujników są potem zamieniane na różnorodne dźwięki, które wcześniej zostały wgrane do pamięci urządzenia. Przy tym stole może jednocześnie koncertować nawet piec osób! Zobacz film!