Nawadnianie ma gigantyczny wpływ na klimat lokalny. Badania z Azji Środkowej pokazują, co tam się dzieje

Czy nawadnianie może mieć wpływ na lokalny klimat danego obszaru? Okazuje się, że tak. Chińska grupa badaczy przedstawiła wyniki badań z obszaru Azji Środkowej, gdzie przyjrzeli się zmianom średniej temperatury powietrza i rozkładowi opadów. Nie sądzono, że intensywne nawadnianie pól uprawnych odbije się tak zauważalnymi zmianami w regionie.
źródło: Wikimedia Commons / Bruno Rijsman / CCA-SA_2.0

źródło: Wikimedia Commons / Bruno Rijsman / CCA-SA_2.0

Badania zostały przeprowadzone przez badaczy z Instytutu Fizyki Astmofery Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Henan. Przeprowadzili oni komputerowe symulacje numeryczne, aby ocenić, jak bardzo irygacja wpływa na temperaturę powietrza, rozkład opadów oraz strumienie ciepła utajonego i jawnego.

Wyniki pojawiały się na łamach czasopisma naukowego Journal of Geophysical Research: Atmospheres.

Czytaj też: Niebo zmieniło barwę na zieloną. Co stało za tym zjawiskiem?

Model komputerowy został uaktualniony o bardziej rzeczywiste dane. Uwzględniono m.in. elastyczny czas irygacji zależny od niedoboru wody w glebie. Co zatem odkryli naukowcy na podstawie otrzymanych danych?

Azja Środkowa jest obszarem ubogim w opadu. Intensywne nawadnianie może pogłębić ten problem / źródło: Bruno Rijsman, Wikimedia Commons, CCA-SA-2.0

Nawadnianie obniża częściowo temperaturę, ale co innego dzieje się z opadami

Sztuczna irygacja pól uprawnych na terenie Azji Środkowej zwiększyła przepływ ciepła utajonego, a jednocześnie zmniejszyła przepływ ciepła jawnego. Woda zużywana do nawadniania jest chłodniejsza od gorącego, suchego powietrza kontynentalnego w tej części świata. W związku z tym średnia temperatura dobowa oraz średnia maksymalna temperatura nawadnianych obszarów jest niższa. Jednakże przy zwiększonym parowaniu gleby i upraw, podnosi swoją wartość przepływ ciepła utajonego. Ponadto średnia temperatura minimalna jest wyraźnie wyższa tam, gdzie prowadzona jest irygacja.

Czytaj też: „Puszka Pandory” sprzed 1,2 mld lat? Odkryli wody podziemne w kopalni uranu na ogromnej głębokości

O ile dane dotyczące wartości temperatury nie niepokoją tak bardzo, to wyraźnie niekorzystne zmiany odnotowuje się w przypadku rozkładu opadów. Na obszarach górskich, które dominują na terenie Azji Środkowej, nawadnianie nie przynosi pozytywnych efektów – zwłaszcza na terenach śródgórskich kotlin, jak Kotlina Fergarska na terenie Uzbekistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu czy Kotlina Kaszgarska w Chinach.

Irygacja w tych miejscach w połączeniu z ekstremalnymi temperaturami, jakie tu panują, prowadzi do zwiększonego parowania – ruchy wznoszące przemieszczają wilgotne masy powietrza do góry. Tam „ocierając się” o zbocza górskie, dochodzi do kondensacji pary wodnej i opadów. W związku z tym kotliny stają się coraz bardziej suche, a obszary górskie coraz częściej nawiedzane przez ogromne ulewy.

Modelowanie chińskich naukowców pozwoli skutecznie przewidywać, jak zmiany klimatyczne będą wpływać na nawadnianie pół w Azji Środkowej oraz jakie to będzie miało znaczenie dla rozkładu opadów w regionie.

Więcej:klimat