Nosili tę samą biżuterię i używali identycznych narzędzi! Oto jak neandertalczycy i ludzie kopiowali siebie nawzajem

Współczesny gatunek człowiek i neandertalczycy zamieszkiwali wspólnie te same tereny w Europie w tym samym czasie. Według analiz prymitywnych form biżuterii i narzędzi krzemiennych odkryto, że obydwa gatunki potrafiły kopiować od siebie nawzajem wzorce tych przedmiotów.
Nosili tę samą biżuterię i używali identycznych narzędzi! Oto jak neandertalczycy i ludzie kopiowali siebie nawzajem

To, że neandertalczycy żyli przez kilka tysięcy lat razem z Homo sapiens na kontynencie europejskim, już nauka dowiodła, ale nadal nie jest znany stopień ich wzajemnych stosunków. Przypuszcza się, że przedstawiciele obydwu gatunków musieli się między sobie krzyżować. Okazuje się, że nie tylko mieszali swoje geny, ale również „wymieniali się pomysłami” na biżuterię i narzędzia krzemienne.

Czytaj też: Neandertalczycy wyginęli 40 tys. lat temu. Zaskakujące, że ich żywego DNA nadal jest mnóstwo na świecie!

Na łamach Scientific Reports pojawiły się wyniki badań pokazujące, że przez okres od 1400 do 2900 lat neandertalczycy i człowiek rozumny zamieszkiwali wspólne terytorium dzisiejszej Francji i północnej Hiszpanii. Po tym czasie dopiero gatunek Homo neanderthalensis najprawdopodobniej wyginął.

Igor Djakovic z Uniwersytetu w Leiden (Niderlandy) bacznie przyjrzał się grupie 56 przedmiotów wykorzystywanych przez ludzi rozumnych i neandertalczyków (po 28 przez każdy gatunek). Artefakty pochodziły z 17 stanowisk badawczych we Francji i północnej Hiszpanii.

Mapa przedstawiająca dane artefakty w konkretnych przedziałach czasowych (czarne – neandertalczycy, białe – człowiek rozumny) / źródło: Djokovic I. et al., 2022. https://doi.org/10.1038/s41598-022-19162-z CCA-4.0-International

Pierwszy przykład takiego naśladownictwa – neandertalczycy i Homo sapiens inspirowali się nawzajem?

Analiza czasowa przedmiotów wykazała równowiekowe pojawianie się określonych typów przedmiotów, narzędzi kamiennych czy biżuterii u przedstawicieli obu gatunków. Jak twierdzi naukowiec:

Może to wskazywać na swoistą wymianę pomysłów lub wiedzy.

Najstarsze przedmioty używane przez neandertalczyków z badanej próby liczą 45,3-44,2 tys. lat, a najmłodsze – 40,0-39,8 tys. lat. Natomiast artefakty używane przez Homo sapiens pojawiają się w okresie 42,7-42,2 tys. lat temu.

Odkrycie rzuca ciekawe spojrzenie na sposób relacji pomiędzy dwoma gatunkami Homo. Do tej pory nie sądzono, że neandertalczycy z Homo sapiens mogli wchodzić w swoiste wymiany idei, wzorców itp.

Czytaj też: Neandertalczycy wycinali lasy już 125 tysięcy lat temu. Być może robili to i na terenie dzisiejszej Polski

Wyginięcie neandertalczyków do dzisiaj nie zostało w pełni wyjaśnione. Prawdopodobnie żyjąc w małych społecznościach, skazali się na wymarcie w obliczu migrujących na ich tereny licznych grup Homo sapiens.