Neandertalczycy tworzyli narzędzia do pielęgnacji skóry

Neandertalczycy prawdopodobnie byli autorami pierwszych narzędzi z kości na terenie Europy. To właśnie oni mogli nauczyć współczesnych ludzi, jak się nimi posługiwać.

Neandertalczycy byli najbliższymi krewnymi współczesnych ludzi. Z powierzchni naszej planety zniknęli ok. 40 tysięcy lat temu, gdy ludzie zaczęli rozprzestrzeniać się po różnych obszarach Ziemi. Jednak zdolności neandertalczyków do dziś są przedmiotem sporów. Zdaniem niektórych naukowców, mieli oni bardzo podobne zdolności do współczesnych ludzi. Inni argumentują, że te zdolności pojawiły się wraz z nastaniem ludzi.

Odkryte narzędzia są dowodem na to, że neandertalczycy potrafili samodzielnie rozwinąć technikę, która wcześniej była przypisywana jedynie ludziom.
Znalezione przyrządy nie przypominają żadnych do tej pory wydobytych na stanowiskach neandertalskich. Utworzone z żebra jelenia, służyły do zmiękczania skóry. Dzięki nim skóra stawała się nieprzepuszczalna i lśniąca. Niektórzy garbarze do dziś (po 50 tysiącach lat!) stosują podobne przyrządy!

Naukowcy odkryli fragmenty czterech przykładów takich narzędzi w dwóch stanowiskach neandertalskich w południowo-zachodniej Francji. Gładkie i i zaokrąglone krawędzie końcówek prawdopodobnie są wynikiem skrobania i wskazują, że rzeczywiście stosowane były wobec miękkich materiałów, takich jak skóra.

– Znaleźliśmy ślad zupełnie nowego zachowania neandertalczyków – przyznaje jeden z autorów znaleziska, prof. McPherron arecholog z Instytutu Maxa Plancka.

– Jeśli neandertalczycy wykonywali tego typu narzędzia na własną rękę, to jest też możliwe, że człowiek współczesny, a następnie nabył tę umiejętność od swoich przodków. To pierwszy dowód na przekazywanie umiejętności ludziom przez neandertalczyków – mówi Marie Soressi z Leiden University w Holandii.

Czytaj także:

Neandertalczycy jedli owoce morzaJak mówili Homo neanderthalensis?Miłość z PaleolituNeandertalczycy tacy jak my

Więcej:cywilizacje