Zbierali czaszki w jednym miejscu. Nasi przodkowie mieli zaskakujący zwyczaj

Badania poświęcone zwyczajom kultywowanym przez neandertalczyków regularnie zaskakują. Tym razem przeprowadzone w Hiszpanii prace doprowadziły do odnalezienie licznych czaszek należących do dużych zwierząt.
Zbierali czaszki w jednym miejscu. Nasi przodkowie mieli zaskakujący zwyczaj

Te były składowane w jaskini, choć nie wiadomo, w jakim celu miało się to odbywać. Odnalezione artefakty mogą okazać się kluczem do zrozumienia, jak nasi odlegli przodkowie patrzyli na kwestie związane z duchowością czy śmiercią. O szczegółach ich ustaleń w tej sprawie możemy przeczytać na łamach Nature Human Behaviour.

Czytaj też: Tajemniczy dwunastościan sprzed 1600 lat. Znaleźliśmy już ponad 100 takich

W odróżnieniu od zazwyczaj dokonywanych znalezisk związanych z neandertalczykami, tym razem sprawy miały się nieco inaczej. W większości przypadków pozostawione przez nich obiekty miały wysoce użyteczny charakter. Innymi słowy, były związane z codziennymi czynnościami, a nie “kulturą wyższych sfer”. Znalezione w Hiszpanii czaszki nie wydają się natomiast powiązane z wytwarzaniem narzędzi, lecz mogą być symbolami.

Archeolodzy natrafili na nie w jaskini Cueva Des-Cubierta, gdzie odnaleźli 35 dużych czaszek. Wszystkie posiadały rogi i należały do zwierząt takich jak żubry, tury, jelenie a nawet nosorożce. W pobliżu zlokalizowano też narzędzia i neandertalskie zęby, co pozwala sądzić, iż miejsce to było swego czasu zamieszkałe. 

O tym, że znalezione na miejscu czaszki mogły mieć przede wszystkim symboliczne znaczenie najlepiej świadczy fakt, iż poza nimi trudno było zlokalizować inne części ciał zwierząt. To z kolei sugeruje, jakoby zwierzęta nie były zabijane i oprawiane tam, lecz gdzie indziej. Do jaskini trafiały natomiast same trofea w postaci głów. 

Nie jest jeszcze jasne, w jakim celu neandertalczycy zbierali te czaszki

To o tyle zaskakujące, iż rytualne wykorzystywanie czaszek wydawało się normą dopiero w przypadku naszego własnego gatunku. Mając na uwadze obecność świetnie zachowanych rogów, wysoce prawdopodobny staje się scenariusz, w którym czaszki służyły jako trofea myśliwskie. Jednocześnie członkowie zespołu nie wykluczają innych możliwości, na przykład takich, w których w grę wchodził związek z rytuałami, więzią między neandertalczykami a światem przyrody czy swego rodzaju obrzędami inicjacyjnymi. 

Czytaj też: Znaleźli bezgłowe szkielety w grobach sprzed 1700 lat. Tak wyglądał przedziwny zwyczaj pogrzebowy

Bez względu na konkretny cel, jedno jest pewne: neandertalczycy z Cueva Des-Cubierta kultywowali tę przedziwną tradycję przez stosunkowo długi czas. Skąd taka pewność? Ano stąd, iż zwierzęce czaszki znaleziono w całej warstwie osadów, a do nagromadzenia takowej potrzeba byłoby wielu lat. To z kolei sugeruje, że neandertalczycy musieli wykonywać tego typu czynności przez całe pokolenia, być może nawet na przestrzeni tysięcy lat.