Tego nie mogła stworzyć Matka Natura. Tajemnicze struktury odsłaniają potęgę jednej cywilizacji

Dokonania naszych przodków sprzed tysięcy lat cały czas na nowo nas zadziwiają. Na szkockiej Isle of Arran odkryto ogromny podłużny kurhan, który wybudowali prehistoryczni rolnicy, jacy przybyli na wyspę. Jest to największa i prawdopodobnie najstarsza budowla w tym regionie.
Przykładowe zdjęcie z Isle of Arran

Przykładowe zdjęcie z Isle of Arran

Isle of Arran jest niewielka wyspą znajdująca się na zachód od Szkocji. W linii prostej stosunkowo niedaleko jest stąd do Glasgow – największej metropolii w tej części kraju. Wyspa Arran jest popularnym celem turystów i wędrowców, a od niedawna także archeologów. Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow wraz z miejscowymi ochotnikami odkryli podczas wykopalisk w Drumadoon ślady po bardzo dużej budowli.

Czytaj też: Na północy Polski jest ich pełno. Zagadkowe struktury wyjawiły sekrety Ziemi na szeroką skalę

Mowa o kurhanie typu „cursus”. Są nietypowe ziemne budowle przypominające ciąg wałów i wybrzuszeń terenu, które mają podłużny kształt. Znajdowane one były w kilku innych miejscach w Szkocji, a na wyspie Arran jest to pierwsze tego typu odkrycie – donosi o nim brytyjski Guardian.

Lokalizacja struktury na wyspie Arran. Glasgow w prawym górnym rogu / źródło: Mapy Google, zrzut ekranu, domena publiczna

Prehistoryczne struktury na szkockiej wyspie. Wiadomo, kto mógł ją wybudować

Według przekazów badaczy, cursus prawdopodobnie powstał w okresie 3-4 tys. lat p.n.e. Konstrukcja mogła służyć do jakichś rytuałów, być może procesji, ceremonii religijnych i innych zgromadzeń ludności. Struktura ziemna postawiona była w odosobnieniu celowo i nie była połączona z osadami ludzkimi.

Czytaj też: Megalityczne budowle i ich mroczna strona. Archeolodzy odnaleźli słynne struktury

Lokalizacja cursusa, który liczy aż 1,1 kilometra, nie jest przypadkowa również z innego powodu. Na północ od niego znajdują się kamienne kręgi Machrie Moor, które pełniły istotną rolę dla różnych ceremonii.

Czytaj też: Zagadkowe starożytne struktury. Długie na kilkaset metrów ściany prowadziły wprost do Nilu

Jak długo budowano ziemny wał? Przypuszcza się, że mogło to trwać dziesiątki lat. Przed 6 tysiącami lat wyspę Arran zamieszkiwała społeczność rolników, dla których proces budowy cursusa mógł stanowić swoisty „klej społeczny” i punkt integracji ludzi ze sobą – wnioskuje Kenny Brophy, starszy wykładowca archeologii na Uniwersytecie w Glasgow.

Póki co odkopano zaledwie 1 proc. struktury, a o reszcie wiadomo dzięki skanowaniu terenu techniką lidarową. Ta część wyspy szczęśliwie nie została poddana intensywnej uprawie rolnej i zamieniała się w torfowisko. Zatem teren badań ma charakter pierwotny. To tylko dobrze zwiastuje na przyszłość, kiedy zostaną odsłonięte kolejne części cursusa i poznamy w całej okazałości wielką podłużną budowlę neolitycznych ludzi.