Megalityczne budowle i ich mroczna strona. Archeolodzy odnaleźli słynne struktury

Dzięki wysiłkom przedstawicieli Uniwersytetu w Kadyksie udało się zlokalizować dwa nieznane wcześniej dolmeny. Takim mianem określa się megalityczne budowle znajdowane w różnych częściach świata.
Megalityczne budowle i ich mroczna strona. Archeolodzy odnaleźli słynne struktury

Prace archeologiczne były prowadzone na południu Hiszpanii, w okolicach Malagi. Właśnie tam znajduje się stanowisko zwane La Lentejuela Teba, na terenie którego funkcjonowała tzw. nekropolia. Pod tym pojęciem kryje się cmentarz, zazwyczaj zlokalizowany z dala od ludzkich osiedli. Nekropolie występują u przedstawicieli różnych kultur, dlatego można je spotkać zarówno w Europie, jak i na przykład w Egipcie czy Chinach.

Czytaj też: Archeolodzy boją się wejść do tego grobowca. W środku umieszczono szczątki legendarnego władcy

W obrębie La Lentejuela Teba już wcześniej prowadzono wykopaliska. Miały one miejsce od 2005 roku i zakończyły się identyfikacją 13 obiektów związanych z pochówkami. Niemal dwadzieścia lat później archeolodzy wciąż tam działają – tym razem ich wysiłki doprowadziły do odnalezienia dwóch nieznanych wcześniej dolmenów.

Megalityczne budowle zwane dolmenami są spotykane w różnych częściach świata, zarówno w Europie, Afryce, jak i Azji

Pierwsza z tych kamiennych struktur ma zakrzywiony korytarz, który zapewnia dostęp do przedsionka. Ten można odróżnić od samego korytarza ze względu na obecność dwóch pionowych ortostatów. Zdaniem uczestników wyprawy mówimy o megalitycznej budowli, która powstała pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. Była ona jednak wykorzystywana na przestrzeni lat, ponieważ ponownie użyto jej w kolejnym tysiącleciu, gdy w okolicy mieszkali ludzie z epoki brązu.

Czytaj też: Analiza DNA odkrywa sekrety Machu Picchu. Nie mieszkali tam tylko arystokraci

W uwiecznianiu tego, co udało się do tej pory wydobyć, pomogły najnowsze dzieła techniki. Naukowcy skorzystali w tym celu ze zdjęć wykonanych za pośrednictwem drona, przeprowadzili cyfrowe skany 3D, skorzystali z fotogrametrii oraz precyzyjnej topografii opartej na tachimetrach i nawigacji satelitarnej. Z kolei analiza zebranych próbek powinna dostarczyć informacji na temat tego, kiedy i przez jak długo korzystano z tych struktur. Bez wątpienia usłyszymy więc jeszcze o nekropolii La Lentejuela Teba, która ma przed archeologami masę tajemnic. Co ciekawe, najwięcej zidentyfikowanych dolmenów w skali świata znajduje się na… Półwyspie Koreańskim. Obszar ten zawiera około 40% znanych nauce dolmenów.