Pewna znajoma usłyszała kiedyś od mężczyzny, że „jest tam brzydka”.  W jakich kategoriach? W porównaniu do czego?!  Mnóstwo dorastających dziewcząt zastanawia się, czy wszystko z nimi w porządku. Poszukują potwierdzenia w sieci, oglądając nagie zdjęcia. Zazwyczaj trafiają na fotografie aktorek pornograficznych i ich wydepilowane łona. Tak zaczyna kształtować się pewien „ideał”, podczas gdy w przyrodzie coś takiego jak idealny srom nie istnieje. Każdy jest inny.

 

Zaprojektować srom

W ostatnich latach drastycznie wzrosła liczba dziewcząt i młodych kobiet decydujących się na labioplastykę, czyli zabieg którego celem jest zmiana wielkości i kształtu warg sromowych. W 2016 roku takich operacji wykonano o 45 proc. więcej niż roku 2015. Koszt labioplastyki w Polsce to ok. 2-5 tysięcy zł, przy czym cena nie uwzględnia wcześniejszych konsultacji i opieki medycznej po zabiegu.

Lekarze zaniepokojeni statystykami alarmują, że zazwyczaj nie ma medycznych podstaw potwierdzających zasadność takiego zabiegu, spore jest natomiast ryzyko negatywnych konsekwencji psychicznych i fizycznych, takich jak krwawienia, infekcje, bliznowacenie czy zmniejszona wrażliwość w okolicy narządów płciowych.

- W czasie mojej praktyki chirurgicznej nie spotkałam pacjentki, która faktycznie, tj. z punktu widzenia medycyny, potrzebowałaby takiej operacji - mówi dr Naomi Crouch, przewodnicząca BritSPAG (British Society for Paediatric and Adolescent Gynaecology) w rozmowie z Independent.com.

Bardzo często kobiety sięgają dzisiaj po zabiegi ginekologii estetycznej w tym labioplastykę. Oczywiście srom odzwierciedla w pewnym stopniu przeszłość kobiety: przebyte choroby, wiek biologiczny, porody drogami i siłami natury. Jednak zabiegi związane ze zmianą wyglądu sromu są często podyktowane wskazaniami medycznymi: nadmierna wrażliwość, nawracające infekcje bakteryjne i grzybicze, plastyka po porodach. W takich sytuacjach kobiety często czują ulgę po zabiegach i poprawę stanu klinicznego. W sytuacjach, kiedy zabiegi są podyktowane jedynie wyglądem, należy wykonywać je u bardzo doświadczonych specjalistów ginekologii, by nie pogorszyć stanu miejscowego i nie doprowadzić do powstania problemów zdrowotnych, których wcześniej nie było - ostrzega dermatolog-wenerolog, dr Bartosz Pawlikowski.

Kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka? O stanach patologicznych mówi się wówczas, gdy kobieta z powodu wielkości lub kształtu swoich warg sromowych odczuwa dyskomfort a nawet ból, gdy budowę anatomiczną można powiązać z nawracającymi infekcjami intymnymi.  

 

Brzoskwinka, motylek i różyczka

Ginekolodzy są zgodni: tabu nam szkodzi. Nie bójmy się słowa „srom” - mówią. Wciąż wiele osób nie wie, że srom nie oznacza odbytu ani pochwy. To nazwa zewnętrznej części narządów płciowych, która obejmuje łechtaczkę oraz wargi sromowe wewnętrzne i zewnętrzne.  Te mogą różnić  się wielkością, kolorem i kształtem (tzw. „brzoskwinka” nie jest lepsza od „motylka”, a „motylek od „różyczki”!). Ich skóra może być owłosiona, gładka lub porowata. Nie ma zasady co do tego, czy większe są wargi sromowe wewnętrzne czy zewnętrzne.