Nie możesz oderwać dziecka od telefonu? Pokaż mu picturebooki! 3 pozycje, które Was zachwycą

Chcesz, aby Twoje dziecko zamiast oglądania filmików na Youtube, wolny czas poświęciło na naukę i poznawanie świata? Mamy na to receptę – picturebooki. Nie tylko wciągną Was w wir przygód, ale także niezauważenie przemycą zaawansowaną wiedzę z zakresu geografii, historii, a nawet geologii. Nie wiesz, jakie książki wybrać? Oto 3 pozycje, które na pewno Was zainteresują.

Na początku jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czym jest picturebook? To w dużym uproszczeniu książka obrazkowa, której treść przekazana jest za pomocą elementów ilustracyjnych i tekstowych. Oba  pełnią równie ważną rolę, wzajemnie się uzupełniając. 

Picturebooki stanowią bardzo skuteczną formę przekazu. Dzieci bowiem nie tylko uwielbiają obrazy, ale  przede wszystkim efektywniej przyswajają tak dostarczoną im wiedzę. Prof. Grzegorz Leszczyński, znawca literatury dziecięcej powiedział podczas jednego z wywiadów: „dorosły myśli słowem, dziecko – obrazem. Od »czytania« obrazu rozpoczyna czytanie książki. Książka rośnie wraz z wiekiem dziecka – słowa się rozrastają, obrazy stopniowo zanikają.”

Nie ma się zatem co sprzeczać z naturą i zamiast tego dostarczyć dziecku to, czego potrzebuje. Przemycając przy tym porządną dawkę wiedzy. 

Jednak książka książce nierówna. Skąd wiedzieć, czy dany picturebook przypadnie do gustu Twojemu dziecku? Przybywamy z pomocą. Oto 3 wybrane pozycje, które z pewnością zaciekawią małego odkrywcę. 

„Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem” Patrick Makin 

Co upiornego jest w japońskiej wyspie Hashima, że wstęp na nią jest surowo wzbroniony? Czy amerykańska baza wojskowa – Strefa 51 – rzeczywiście ukrywa prawdę o istnieniu UFO? Bo jeśli nie, to dlaczego nie można tam wejść? Słyszeliście o labiryntach pełnych ludzkich kości w paryskich katakumbach? Dla zwiedzających jest dostępna tylko ich niewielka część. Niejeden śmiałek zapuścił się jednak głębiej, lecz przepadł bez wieści… A może chcielibyście wejść do uśpionego wulkanu lub dotrzeć na samo dno Rowu Mariańskiego?

„Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem”  to książka napisana w duchu przygody. Pomaga odkryć historie miejsc i zdarzeń pilnie strzeżonych, do których dostęp mają tylko nieliczni. To pozycja dla urodzonego odkrywcy! 

Lektura skierowana do dzieci w wieku 6+.

Książkę możesz zamówić tutaj: Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem | Makin Patrick (książka) – Księgarnia znak.com.pl

„Milion ostryg na szczycie góry” Alex Nogués 

Co kryje w sobie ziemia? Co robi milion ostryg na szczycie góry? Gdzie znaleźć kości dinozaura? Czego można się nauczyć o historii Ziemi od skamieniałych mięczaków? 

Dzięki tej książce możecie ruszyć ze znanym geologiem w fascynującą podróż przez miliony lat i odkryć, jakie tajemnice kryje w sobie ziemia. Wspólnie dowiecie się, czym są ruchy mórz, warstw i płyt tektonicznych. Poznacie odpowiedzi na pytania: dlaczego morze się porusza? Czy to prawda, że kontynenty wędrują? Jak powstaje trzęsienie ziemi? I czy sto lat to dużo w historii świata?

„Milion ostryg na szczycie góry” to pozycja przeznaczona dla dzieci w wieku 4+. Zaciekawi szczególnie te maluchy, dla których każda napotkana skamielina jest okazją do zadawania nieskończonej ilości pytań. 

Książkę możesz zamówić tutaj: Milion ostryg na szczycie góry | Nogués Alex (książka) – Księgarnia znak.com.pl

„Legendarne kradzieże” Soledad Romero Mariño

Twoje dziecko uwielbia rozwiązywać zagadki i odkrywać tajemnice? Zatem„Legendarne kradzieże” są dla Was. Książka ta pomoże Wam odkryć  XX-wieczny Paryż oraz poznać historię zniknięcia najsłynniejszego obrazu na świecie. Otóż w gazecie Le Grand Parisien pisano, że pewien włoski szklarz ukradł portret Mona Lisy w biały dzień, a o kradzież tego dzieła z Luwru podejrzewano nawet Pabla Picassa. 

Poznacie też historię najsłynniejszego ataku na pociąg w Glasgow. Co tam się działo? Zakapturzeni bandyci okradli pociąg ze 120 torbami pełnymi biletów. Łup wynosił 2,6 miliona funtów. The Glasgow Times pisał wręcz o napadzie stulecia! Odkryjecie więc sensacyjne szczegóły legendarnych kradzieży. 

A to nie wszystko. Dzięki lekturze pobawicie się w detektywów. Szukając śladów i łącząc fakty, sami rozpracujecie, kim jest rabuś, który obrabował bank! 

Lektura przeznaczona dla dzieci w wieku 6+.

Książkę możesz zamówić tutaj: Legendarne kradzieże. Na tropie największych złodziei w historii świata | Mariño Soledad Romero, Blasco Julio Antonio (książka) – Księgarnia znak.com.pl