Nie potrzeba leków, by spać dłużej. Wystarczy odpowiednia aplikacja

Na rynku znajdziemy wiele aplikacji, które mają za zadanie poprawić jakość naszego snu. Ich twórcy przechwalają się świetnymi wynikami, ale problem w tym, że trudno zweryfikować, ile jest w tym prawdy. Czy faktycznie aplikacja jest w stanie pomóc nam dłużej spać? Sleep Reset twierdzi, że tak i może poprzeć swoje słowa badaniami.
Nie potrzeba leków, by spać dłużej. Wystarczy odpowiednia aplikacja

Czy aplikacje mogą naprawdę wydłużyć nasz sen?

Producenci smartwatchy oferują sporo funkcji nastawionych na poprawę jakości naszego snu. Jednak jak wiadomo – nie każdy takie urządzenie posiada. W takim wypadku możemy posiłkować się aplikacjami, a takich na rynku znajdziemy mnóstwo. Problem w tym, że wybór nie jest taki łatwy, bo to co twierdzą ich twórcy to jedno, a rzeczywiste rezultaty to coś zupełnie innego. Grupa naukowców z programu badań nad snem i zdrowiem Uniwersytetu Arizony postanowiła pokazać, jak aplikacja Sleep Reset pomaga w uzyskaniu dłuższego i lepszego snu bez sięgania po jakiekolwiek leki.

Wyniki swoich badań naukowcy opisali w czasopiśmie Frontiers in Sleep. Program trwał 12 tygodni o wzięło w nim udział 564 uczestników w wieku od 30 do 60 lat. Ich zadanie było proste. Musieli przez trzy miesiące postępować zgodnie ze wskazówkami trenera snu, które podsuwała im aplikacja Sleep Reset. Badani korzystali ponadto z dziennika snu w aplikacji, ćwiczeń odprężających i trackerów, które pomagały dodatkowo monitorować postępy. Przed rozpoczęciem eksperymentu musieli też odpowiedzieć na standardowy zestaw pytań w aplikacji, które dotyczyły tego, jak zwykle śpią, z czym mają problemy oraz tego, jakich rezultatów oczekują – lepszy wypoczynek, dłuższy sen itp.

Tutaj warto wspomnieć, że Sleep Reset wykorzystuje strategie naukowe, takie jak techniki oparte na poznawczo-behawioralnej terapii bezsenności i szkoli swoich użytkowników w zakresie planowania behawioralnego, ekspozycji na światło i relaksacji. Na dodatek otrzymywane wskazówki i informacje zwrotne są spersonalizowane, nie są to więc ogólne porady, a takie, które dotyczą konkretnego przypadku.

Wyniki uzyskane podczas badania pokazały, że Sleep Reset naprawdę jest w stanie wydłużyć sen o średnio 44 minuty każdego dnia. W przypadku osób śpiących zwykle mniej niż sześć godzin na dobę było to natomiast 85 minut. Aplikacja pomogła również przyspieszyć czas zapadania w sen. Uczestnicy, którym zapadnięcie w sen zajmowało zwykle pół godziny byli w stanie skrócić ten czas aż o 53%, natomiast w przypadku tych, którzy potrzebowali na to godziny udało się skrócić go o 41%. Ponadto uczestnicy zauważyli, że dzięki wskazówkom z aplikacji rzadziej budzili się w nocy, a po zakończeniu badań prawie połowa z nich całkowicie zaprzestała używania środków nasennych.

Wydaje się, że w tym przypadku wszystko sprowadza się do tego, że aplikacja korzysta z naukowego podejścia, by osiągnąć wyznaczony przez użytkownika cel. Dzięki badaniu dokładnie wiemy, w jaki sposób to robi, bo nie ogranicza się tylko do samego snu, jego trwania czy okresu tuż przed zapadnięciem w sen. Wskazówki dotyczą także odżywiania i ruchu, które to czynniki także mają ogromny wpływ na jakość naszego wypoczynku.

W przypadku wielu popularnych środków nasennych, takich jak trazadon, benadryl i melatonina, nie ma nawet dowodów klinicznych na znaczne wydłużenie całkowitego czasu snu. Wiadomo, że Ambien i Lunesta wydłużają czas snu o około 30 minut, ale to znacznie mniej niż to, co widzieliśmy w przypadku Sleep Reset. Jeszcze lepsze jest to, że aplikacja Sleep Reset nie jest interwencją medyczną, a zatem nie tworzy nawyku i pozbawiona jest niepokojących skutków ubocznych – powiedział Dr Michael Grandner, profesor nadzwyczajny psychiatrii na University of Arizona College of Medicine