Nie żyje Adam Słodowy. Autor kultowego “Zrób to sam” miał 96 lat

W wieku 96 lat zmarł Adam Słodowy. Popularyzator nauki, twórca i prowadzący licznych programów dla młodzieży, m.in. „Zrób to sam” i „Pomysłowego Dobromira”. Informację o jego śmierci przekazała żona.

Adam Słodowy dokładnie tydzień temu obchodził 96. urodziny. Niedługo potem trafił do szpitala. Zmarł we wtorek wieczorem.

Żona prezentera powiedziała w rozmowie z rmf24.pl, że problemy zdrowotne Słodowego zaczęły się od udaru, którego doznał cztery lata temu. Od tego czasu jego stan nie był najlepszy.

– Gdyby nie to, dożyłby setki – powiedziała pani Barbara i podkreśliła, że cieszy się, że dane jej było przeżyć z mężem pół wieku.

Legenda telewizji

Adam Słodowy to legenda telewizji. Szczególnie znany jest z programu „Zrób to sam”, nadawanego przez 24 lata (1959-1983). Słodowy pokazywał w nim, jak samodzielnie i z prostych elementów zbudować zabawki lub akcesoria. Zrealizował w sumie 505 odcinków programu, a po ostatnim zdecydował się przejść na emeryturę.

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 roku w Czarnkowie (woj. wielkopolskie). W latach 1939-1944 pod okupacją niemiecką pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się do wojska. Po II wojnie światowej wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a później w Wojskowej Akademii Technicznej. Uzyskał stopień majora.

Po zakończeniu kariery wojskowej poświęcił się majsterkowaniu i telewizji. W 1974 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu, a w 1983 otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dla autora najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.