Żyją samotnie, a wiedzą, jak przyciągnąć partnerki do seksu. Niedźwiedzie używają tajnego szyfru

Niedźwiedzie brunatne umieją w komunikację zapachową. Można to przyznać bez ogródek na podstawie badań amerykańskich, kanadyjskich i polskich uczonych. Odkryto część jednego z najbardziej skrywanego sekretu niedźwiedzi – teraz wiemy, jak zapraszają się one do miłości.
Żyją samotnie, a wiedzą, jak przyciągnąć partnerki do seksu. Niedźwiedzie używają tajnego szyfru

W jaki sposób mogą porozumiewać się niedźwiedzie brunatne? Jest to ogromna zagadka dla naukowców. Zwierzęta te prowadzą samotniczy tryb życia, zatem mowa ciała czy sygnały głosowe nie wchodzą w grę. Pozostają tylko zapachy. W jaki sposób więc niedźwiedzie wykorzystują zmysł węchu? Na to pytania postarali się odpowiedzieć naukowcy z USA, Kanady i Polski. Artykuł, którego współautorką jest Agnieszka Sergiel z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, opublikowany został w Scientific Reports.

Jak twierdzą badacze, po raz pierwszy zostały przebadane substancje zapachowe, jakie wydzielają niedźwiedzie, z uwzględnieniem miejsca pobrania próbki, płci i wieku zwierzęcia. Próba badawcza wynosiła 12 niedźwiedzi brunatnych. Lotne związki organiczne zebrano z grzbietu, boków, policzków i przestrzeni między palcami zwierząt. Próbki rozdzielono ze względu na płeć i wiek zwierzęcia. Następnie naukowcy przeszli do analizy ilościowej i jakościowej zebranych zapachów.

Czytaj też: Niedźwiedź „zrobił” sobie 400 selfie w lesie. Tak się kończy spotkanie zwierząt z technologią

Niedźwiedzie do komunikacji używają zapachów

Odkryto, że niedźwiedzie brunatne produkują w różnej ilości substancje zapachowe. Wszystko zależy od klasy wiekowo-płciowej zwierzęcia oraz obszaru pobrania próbki. W związku z tym wywnioskowano, że te różnice mogą służyć do swoistej komunikacji zwierząt.

Jeden ze znanych nam niedźwiedzich zwyczajów, czyli ocieranie się o drzewa, może mieć także funkcję komunikacyjną. Po oddaleniu się osobnika, na drzewie nadal pozostaje zapach. Kolejne zwierzę podchodząc i badając profil zapachowy, może rozpoznać, z jakim osobnikiem ma do czynienia oraz czy może to być potencjalny partner lub partnerka do przedłużenia linii rodowej.

Nie udało się naukowcom rozpoznać, z jakimi dokładnie substancjami mają do czynienia. Skupili się oni bardziej na rozróżnieniu tylko lotnych związków organicznych, określeniu ich intensywności i obfitości w danych próbkach. Przed badaczami jeszcze sporo nieodkrytych wiadomości na temat zapachowej komunikacji niedźwiedzi brunatnych.

Czytaj też: Niedźwiedzica z wiecznej zmarzliny ma ponad 3 tysiące lat. Wiemy, co jadła przed śmiercią i jak zginęła

Co jeszcze warto wiedzieć o niedźwiedziach?

Zwierzęta te mają bardzo ciekawe zwyczajne rozrodcze. Ruja u samicy trwa nawet do miesiąca, podczas której pani niedźwiedzica kopuluje z wieloma samcami. Najwięcej miłości niedźwiedzie uprawiają w okresie od maja do lipca, po czym samica pozostaje w ciąży do wczesnej wiosny. Młode niedźwiedziątka ważą od 340 do 680 gramów, ale przybierają bardzo szybko na masie. Po pół roku ważą tyle, co ogromny pies. Natomiast stają się zupełnie samodzielne w wieku dwóch lat. Niedźwiedzie na wolności żyją 30-40 lat.

Na terenie Polski możemy je spotkać w Tatrach i Beskidach. Największa populacja występuje w Bieszczadach. Pod żadnym pozorem nie należy dokarmiać tych zwierząt i unikać z nimi kontaktu. W przypadku spotkania należy się spokojnie oddalić z miejsca, nie stając na drodze pomiędzy matką i jej dziećmi.