A skoro rzeczone źródło zapewnia tym obiektom energię na przestrzeni miliardów lat, to można śmiało założyć, że sprawdzi się również na znacznie mniejszą skalę: spełniając potrzeby energetyczne ludzkości. Do istotnych postępów w tym zakresie próbują doprowadzić przedstawiciele Focused Energy.
Czytaj też: Ta fotowoltaika jest imponująco elastyczna. Japoński producent wykonuje kluczowy krok
Firma ta niedawno zapewniła sobie dostęp do dwóch najpotężniejszych laserów na świecie. Jako że są one przystosowane do wykorzystywania w eksperymentach poświęconych fuzji jądrowej, to możemy się spodziewać, iż takie działania przyniosą szereg przydatnych rezultatów. Ostatecznym celem jest opanowanie technologii fuzji inercyjnej, która byłaby w zasadzie nieograniczonym źródłem czystej energii.
Do zapoczątkowania takiej kluczowej dla sprawy reakcji zostaną użyte lasery o wysokiej mocy skierowane na paliwo skoncentrowane w formie zwanej peletkami. Takie kulki będą ściskane z udziałem wiązek, co doprowadzi do zwiększenia ich gęstość i temperatury. W konsekwencji zostanie zapoczątkowana reakcja fuzji, której towarzyszą emisje dużych ilości energii na zasadzie podobnej, jak ma to miejsce na Słońcu.
Dwa nowe lasery zapewnią niemieckiej firmie możliwość prowadzenia rozbudowanych eksperymentów poświęconych reakcji termojądrowej
Jednym z punktów zwrotnych w toku badań nad tym zjawiskiem było uzyskanie dodatniego bilansu energetycznego netto. Oznaczało to, że do zapoczątkowania i utrzymania reakcji potrzeba było mniej energii aniżeli zostało ostatecznie wyprodukowane. Oczywiście nawet pomimo takiego sukcesu droga do prowadzenia fuzji na dużą skalę – wystarczającą do zaspokojenia potrzeb naszej cywilizacji – jest wyjątkowo długa i kręta.
Czytaj też: Amerykanie mają pierwszy taki reaktor na świecie. Jest chłodzony sodem i imponuje mocą
Jednym z zespołów dążących do osiągnięcia tego celu są inżynierowie związani z Focused Energy. Mając do dyspozycji dwa wydajne lasery od Amplitude niemieccy naukowcy będą w stanie prowadzić eksperymenty kluczowe dla rozwoju badań nad fuzją. Poza wymienionymi zaletami tych urządzeń warto również zwrócić uwagę na ich zdolność do wystrzeliwania wiązek co 60 sekund. Jeśli zapowiedzi płynące z branży się potwierdzą, to prowadzenie fuzji na masową skalę powinno rozpocząć się w kolejnej dekadzie.