Niepokający obiekt sięga czasów sprzed ludzkiej cywilizacji. Właśnie pokazano go po raz pierwszy

Władze Muzeum Izraela w Jerozolimie postanowiły zaprezentować światu pewien przedmiot. Jego pochodzenie sięga okresu sprzed nawet 9000 lat.
Niepokający obiekt sięga czasów sprzed ludzkiej cywilizacji. Właśnie pokazano go po raz pierwszy

Mówimy więc o neolicie, zwanym również młodszą epoką kamienia. Właśnie wtedy miała powstać wykonana z wapienia żółtoróżowego maska. Już na pierwszy rzut oka artefakt ten wydaje się dość niepokający, gdyż mowa o symetrycznej i pozbawionej wyrazu twarzy. Tylko jakie było przeznaczenie tego obiektu?

Czytaj też: Prehistoryczny obiekt z Syberii wciąż zadziwia. Zawiera symbole z zupełnie innej części świata

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Izraelski Urząd ds. Starożytności, obecnie planowane są dalsze analizy poświęcone masce. Do tej pory znaleziono jedynie szesnaście podobnych masek, przy czym wiele z nich znajdowało się w południowej części obszaru pustynnego zwanego pustynią Judzką. 

Ze względu na występowanie podobnych cech, archeolodzy są zdania, iż wszystkie te artefakty są powiązane z grupą kultur przedceramicznych neolitu B. Właśnie wtedy coraz bardziej zaczęło rozwijać się rolnictwo oraz hodowla zwierząt. Dzięki temu ludzie w większym stopniu uniezależniali się od prowadzonego wcześniej łowiecko-zbierackiego trybu życia. 

Wykonany z kamienia obiekt ma postać maski. Znaleziony na terenie Izraela pochodzi sprzed nawet 9000 lat. Archeolodzy łączą go z grupą kultur przedceramicznych neolitu B

Jeśli zaś chodzi o szacowany początek pierwszej ludzkiej cywilizacji, to miał on miejsce zauważalnie później, bo około 4000 roku p.n.e. Stali za tym Sumerowie, którzy tworzyli miasta posiadające zorganizowane systemy upraw i handlu. Zanim jednak tak się stało, na Bliskim Wschodzie funkcjonowały inne kultury. Maski znalezione w Lewancie przedstawiają ludzkie czaszki pokryte warstwami tynku bądź ukryte pod podłogami dawnych domów. 

Czytaj też: Archeolodzy wiedzą, co się działo po erupcji Wezuwiusza. Konsekwencje kataklizmu wyglądały inaczej, niż sądziliśmy

Historycy sugerują, że w taki sposób odbywał się kult poświęcony zmarłym przodkom. Podobieństwo kamiennych masek do ludzkich twarzy również wskazuje na jakąś formę rytuału, być może mającego na celu zapewnianie zmarłym “ludzkich” twarzy nawet po śmierci. Grupa kultur przedceramicznych neolitu B zniknęła dość gwałtownie około 8200 lat temu, kiedy doszło do nagłego spadku globalnych temperatur. Biorąc pod uwagę to, jak liczne tego typu maski okazały się w obrębie południowego obszaru pustyni Judzkiej, można założyć, że ich produkcja była tam szczególnie powszechna.