Prehistoryczny obiekt z Syberii wciąż zadziwia. Zawiera symbole z zupełnie innej części świata

W 1890 roku na Syberii odnaleziono pewien wyjątkowo tajemniczy obiekt. Zawiera wyrzeźbione twarze i został określony mianem idola szygirskiego.
Prehistoryczny obiekt z Syberii wciąż zadziwia. Zawiera symbole z zupełnie innej części świata

Do wykonania tej struktury użyto pnia modrzewia, w którym wyrzeźbiono ludzkie twarze. Z tego względu mówimy o najstarszym tego typu artefakcie na całym świecie. Znajdował się na głębokości aż czterech metrów, ukryty pod warstwami torfu. Obecnie połamany na części, dawniej najprawdopodobniej tworzył statuę wysoką na nawet pięć metrów.

Czytaj też: Studnia skrywała starożytne artefakty. Znajdowały się na obrzeżach stolicy dawnego imperium

Na samym szczycie znajdowała się twarz złożona z oczu, nosa i ust. Z kolei na drewnianym korpusie można dostrzec różnego rodzaju wzory, a także zarysy siedmiu ludzkich twarzy. Już pierwotne datowanie wykazało, iż chodzi o znalezisko mające wyjątkowo odległe czasowo pochodzenie. Z czasem naukowcy doszli do nawet bardziej zadziwiających wniosków.

Po kilku korektach dotyczących wieku tej rzeźby możemy stwierdzić jedno: jest zdecydowanie starsza od egipskich piramid – nawet tych najstarszych. Co więcej, kolejne ekspertyzy, oparte na zaawansowanych technikach datowania, prowadziły badaczy do wniosku, jakoby idol mógł mieć nawet 10 000 – 12 000 lat.

W świetle ostatnich ustaleń naukowcy sugerują, że został on wyrzeźbiony przez grupę prowadzącą łowiecko-zbieracki tryb życia, zamieszkującą tereny Syberii w plejstocenie. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy weźmiemy pod uwagę symbole umieszczone na drewnianym pniu. Podobne znaki można bowiem dostrzec na kamiennych obiektach w słynnym Göbekli Tepe.

Idol szygirski to prehistoryczny obiekt, który pierwotnie miał ponad pięć metrów wysokości. Wyrzeźbiono go z drewna modrzewia, a na szczycie można dostrzec ludzką twarz

Zlokalizowane na terenie Turcji stanowisko archeologiczne jest określane mianem najstarszego znanego nauce miejsca kultu. Znajdują się tam pozostałości sanktuarium, a datowanie tego obiektu sięga okolic 10 000 roku p.n.e. W przypadku znaleziska z Syberii datowanie może być nieco bliższe współczesności, lecz wciąż mówimy o odległej epoce, w której nasz gatunek dokonywał licznych migracji i doświadczał poważnych zmian.

Czytaj też: Grobowca legendarnego cesarza strzeże 6000 wojowników. Archeolodzy zlokalizowali ukrytą komorę

Wielką niewiadomą pozostaje to, w jakim celu powstał idol szygirski. Hipotez jest rzecz jasna wiele, a te najbardziej prawdopodobne wskazują na wykorzystywanie tego obiektu do prowadzenia różnego rodzaju rytuałów. Poza tym naukowcy biorą pod uwagę wariant, w którym drewniana rzeźba miała symbolizować hierarchię jakichś postaci bądź chronologię pewnych wydarzeń. 

I choć pierwotnie najstarsza drewniana rzeźba świata miała około 5,3 metra wysokości, to w obecnej formie mierzy 2,8 metra. Wszystko przez zawirowania polityczne związane z rewolucją październikową, co przełożyło się na zaginięcie dolnej części idola. Na żywo ten obiekt można obejrzeć w dalekiej Rosji, na terenie Swierdłowskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego. W przypadku wspomnianego Göbekli Tepe archeolodzy skłaniają się ku wyjaśnieniu, że prowadzono tam obrzędy związane ze zmianami pór roku i uprawą roli.