Nieproszeni goście w twoim łóżku

Nie łudź się, że skoro ich nie widzisz, to ich nie ma. Bakterie, roztocza i pleśnie są nieodłącznymi towarzyszami naszego życia – w dzień i w nocy. Ważne, by nie poczuły się w naszych domach za dobrze.

BAKTERIA COLI
Escherichia coli

Jest bardzo pożyteczna, dopóki nie opuszcza naszego jelita grubego. Zawdzięczamy jej 60–70 proc. produkcji witamin z grupy B i K. Jeśli jednak wydostanie się na zewnątrz, może być przyczyna groźnych zakażeń. Na szczęście ginie już w temperaturze 60° C i nie lubi mycia rąk.

  • Istnieje 180 Odmian tej bakterii

PCHŁA
Pulex irritans

Czasem zdarza się nam przynieść ją na ubraniu z piwnicy, czasem przywlecze ją na sierści nasz pies. Człowiek nie jest jej ulubionym żywicielem, ale nie gardzi także naszą krwią, a potrafi wypić dziennie 20 razy więcej niż sama waży. Profilaktycznie można spryskiwać pościel olejkiem cytrynowym.

  • 2000 jaj składa pchła w ciągu swego życia

PLEŚŃ
Aspergillus

Kropidlaki, czyli grzyby pleśniowe, powszechnie występują w naszym otoczeniu. Powodują psucie się żywności, rozwijają się na ścianach i sufitach w postaci czarnych plam. Ich rozwojowi sprzyja wilgoć. Uchronimy się przed nimi w sypialni, często wietrząc materac i pościel.

  • W atmosferze jest 1000 razy więcej zarodników niż pyłków roślin

ROZTOCZE
Acari

Maleńkie stawonogi wielkości 0,3–0,4 mm. Odżywiają się głównie złuszczonym naskórkiem. Są integralnie związane ze środowiskiem człowieka. Ich głównym miejscem pobytu w mieszkaniach jest łóżko. Uczulają swoimi odchodami i są prawdziwym postrachem alergików.

  • 1mln roztoczy żyje przeciętnie w materacu

Przeczytaj także: