Niespodzianki najbliższej przyszłości

Kręcą Was gadżety z filmów o Jamesie Bondzie? Mamy dobrą wiadomość: futurystyczne zabawki są  już prawie zasięgu ręki

Myszka odegrała kluczową rolę w ewolucji komputerów domowych. Dni tego zasłużonego urządzenia zdają się jednak być już policzone i ta ostatnia bariera pomiędzy światem cyfrowy a realnym wkrótce padnie. Tablety z ekranami dotykowymi? Wierzcie nam, są już passé! Nawet się nie zorientujecie, a sterowanie komputerem będzie możliwe za pomocą gestów, aplikację otworzymy samym tylko spojrzeniem, menu rozwiniemy, używając do tego zintegrowanego z naszym ubraniem specjalnego minigadżetu. Cyfrowe biuro zmieści się w naszej rękawiczce, a elektroniczny dostęp do lekarza będziemy mieć w zegarku.

Poniżej przedstawiamy siedem wynalazków świadczących o niebywałym  postępie technologicznym, to one już niedługo odmienią nasze życie.

Wyczaruj sobie wizualizację 3D

Ekran zSpace powstał, aby pobudzać kreatywność architektów, inżynierów i różnej maści projektantów. Stworzony przez kalifornijską firmę Infinite Z nowatorski system holograficzny pozwala, przy pomocy specjalnego ołówka i okularów 3D, na tworzenie w środowisku trójwymiarowym. Powstałe w wysokiej rozdzielczości projekty są od razu wizualizowane na kolorowo. System wyposażono we wbudowaną kamerę, za pomocą której można zajrzeć do wewnątrz wyświetlanego przedmiotu, przybliżać i obracać hologramem,  zupełnie jakby był realny.

Ekran zSpace

Sterowanie dłonią

Uważasz, że myszka, klawiatura i dżojstik to przestarzałe urządzenia z minionej epoki? Futurystyczna rękawica Keyglove, będzie zatem urządzeniem w sam raz dla Ciebie. Wsuwany na dłoń sprzęt pozwala bowiem na banalnie proste sterowanie komputerem za pomocą pewnych gestów dłonią. Urządzenie jest jeszcze na etapie testów, producenci zapewniają jednak, że do produkcji trafi już w tym roku. Rękawica będzie współpracowała zarówno z systemem Windows, jak i Linux i Mac OS. Cóż, może jeszcze nie będziemy w stanie uruchomić komputera pstryknięciem palców, ale przynajmniej pozbędziemy się kilku zbędnych urządzeń peryferyjnych.

Interaktywna koszulka

Cyfrowy T-shirt OS to niezwykła, naszpikowana technologiami koszulka  stworzona przy współpracy Ballantine’s (tak, tak, tego od whisky) i firmy odzieżowej CuteCircuit. W T-shirt wbudowano elastyczny ekran o rozdzielczości 1024 pikseli. Po co? Koszulkę można teraz podłączyć do iPhone’a i wyświetlać na niej aktualności z Facebooka, Twittera i innych sieci społecznościowych, a także zdjęcia z Instagramu, a nawet teledyski. Jakby tego było mało T-shirt ma wbudowaną kamerkę i dwa złącza jack – jedno do słuchawek, drugie do mikrofonu, wszystko sprytnie połączone z mikroprocesorem z wbudowanym bluetoothem. I choć trudno w to uwierzyć –  można ją prać!

tshirtOS

Komórka w bransoletce

Znudziliście się już tradycyjnymi smartfonami? Oto coś zupełnie nowego – telefon wbudowany w bransoletkę! Oprócz mozliwości kontaktowania się z najbliższymi, urządzenie pokaże godzinę i datę, dzięki wbudowanemu zegarkowi. Aparat jest wygodny i lekki; sama idea nawiązuje do pierwszych telefonów z tarczą do wybierania. Inne, podobne prototypy komórek w formie bransoletki, jak choćby Speak To Me mają też wbudowaną kamerkę, która pozwala na robienie zdjęcia i wrzucanie ich na portale społecznościowe.

Elastyczny ekran

Zwijany eReader to jeden z tych konceptów, nad którymi jednocześnie pracuje wiele firm technologicznych. Jednym z najciekawszych projektów jest ekran eRoll. Zaprojektowany przez Dragana Tranczewskiego z Macedonii elektroniczny papier można zwijać i rozwijać niczym zwykłą gazetę. Spora pamięć pomieści zawartość kilku książek i tysiące zdjęć.

Inni naukowcy prowadzą badania nad elastycznymi diodami emitującymi organiczne światło (FOLED), dzięki któremu każdy rodzaj ekranu mógłby zostać zastąpiony ultracienkim przezroczystym film, który dopasuje się do każdej powierzchni i do każdego formatu.

Inteligentne ucho

Każdego dnia jesteśmy atakowani milionem informacji. Nie zawsze mamy pod ręką notatnik i ołówek, aby zapisywać wszystko to, co jest warte zapamiętania. Rozwiązaniem ma być nowatorski gadżet, mocowany przy uchu tak jak zwykły klips. Wystarczy niewielki gest a malutkie urządzenie wyłapie i przechowa interesujące nas cyfrowe dane – obrazy, fotografie i fragmenty tekstów. Mało tego gadżet będzie potrafił nagrywać dźwięki i wysyłać wiadomości głosowe.

Bransoletka dla zdrowia

Wbudowane w futurystyczną bransoletkę Jawbone Up czujniki przez cały czas zbierają dane na temat trybu życia jej właściciela, po czym wysyłają je za pośrednictwem bluetootha do iPhone’a (lub innego smartfona). Urządzenie potrafi zmierzyć przebyty pieszo dystans i obliczyć spalone w ciągu dnia kalorie. Kiedy spędzamy długi czas przed komputerem, bransoletka za pomocą drgań delikatnie przypomni nam, że powinniśmy zrobić sobie przerwę i zażyć nieco ruchu.