Jest nie do pokonania! Niesporczaki w pełni sprawne po 30 latach zamrożenia

Naukowcy donoszą, że udało im się “ożywić” niesporczaki, które były zamrożone przez 30 lat.

Badania opisano w czasopiśmie Cryobiology. Niesporczaki są zaliczane do tzw. ekstremofili, czyli organizmów, które potrafią przetrwać nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach. Są to mikroskopijne bezkręgowce, których ciało ma zazwyczaj mniej niż milimetr długości. Posiadają cztery pary odnóży i pazurki. Mimo dużego rozpowszechnienia, naukowcy wciąż nie wiedzą wszystkiego na ich temat. 

W tym badaniu naukowcy opisali dwa osobniki. Ich jaja znalezione zostały w próbkach mchu z Antarktydy w listopadzie 1983. Od tamtej pory niesporczaki przechowywano w laboratorium w Japonii w temperaturze -20 °C.

W marcu 2014 roku naukowcy rozmrozili jednego osobnika i ku własnemu zdumieniu zaobserwowali, że wraca on do życia. Po 13 dniach jego funkcje życiowe prawie wróciły do normy. Później złożył nawet 19 jaj, z czego 14 się wykluło.

Naukowcy zaznaczyli, że jest to najdłuższy poznany przypadek, po jakim niesporczaki powróciły do życia. Nie jest to jednak najdłuższy czas zamrożenia, po jakim organizm odzyskał funkcje życiowe. Rekordzistami w tej kwestii są nicienie, które potrafią przetrwać nawet 39 lat w stanie zamrożenia. 

Źródło: IFLS

Więcej:niesporczaki