Biologia zaskakuje w tym jednym przypadku. Chodzi o kształt naszego mózgu

Zmiany zachowań i zwyczajów kultywowanych przez przedstawicieli gatunku Homo sapiens powinny w teorii doprowadzić do różnić w wyglądzie mózgów ludzi. Ale czy faktycznie tak się dzieje?
Biologia zaskakuje w tym jednym przypadku. Chodzi o kształt naszego mózgu

Wszystko wskazuje na to, że nie. Podobnie jak Adam Małysz, który często powtarzał o konieczności oddania dwóch równych skoków, tak biologia najwyraźniej doprowadziła do sytuacji, w której ewolucja nieszczególnie zmienia ludzki mózg – nawet mimo upływu tysięcy lat. Innymi słowy, gdyby zestawić ze sobą mózgi człowieka rozumnego żyjącego w XXI wieku i takiego, który zamieszkiwał Ziemię 160 tysięcy lat temu, to ich kształt byłby bardzo podobny.

Czytaj też: Ewolucja człowieka jednak nadal pełna nieścisłości. Badacze wytknęli poważne błędy

Jak wyjaśniają autorzy badań, których wyniki opublikowano w Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, fizyczna transformacja ludzkiej czaszki w ciągu ostatnich 160 000 lat była prawdopodobnie napędzana nie ewolucją samego mózgu, lecz zmianami widocznymi na twarzy, będącymi pokłosiem rewolucji w zakresie żywienia i stylu życia.

Na czele zespołu zajmującego się tą sprawą stanął Christoph Zollikofer z Uniwersytetu w Zurychu, który wraz ze współpracownikami cyfrowo odtworzył czaszki 50 homininów odnalezionych w Etiopii i Izraelu. W gronie tych pozostałości znalazły się zarówno kości należące do H. sapiens, jak również Homo erectus i neandertalczyków. Trójwymiarowe modele zostały następnie porównane z pochodzącymi od 125 współczesnych ludzi.

Wygląda na to, że ludzki mózg nie zmienił się na przestrzeni 160 000 lat

Naukowcy doszli do dość zaskakujących wniosków. Zauważyli bowiem, że rozmiar i proporcje czaszek dzieci H. sapiens sprzed 160 000 lat były niemal identyczne jak w przypadku współczesnych dzieci. Z kolei dorośli przedstawiciele tego grona wyglądali kompletnie inaczej od żyjących obecnie. Ich twarze były znacznie dłuższe, a rysy twarzy – bardziej wyraziste. Dlaczego to zaskakujące? Ludzkie twarze rosną do około 20 roku życia, lecz mózg osiąga około 95 procent swojego dorosłego rozmiaru w wieku zaledwie 6 lat.

Czytaj też: Wielkie polowanie na ośmiornice! Znalezisko ujawniło, co tu się działo 3500 lat temu

Jeśli więc dzieci sprzed tysięcy lat miały identyczne mózgi jak współcześnie, to znaczy, że organ ten w zasadzie nie zmienił się pod względem wyglądu. Z kolei zauważalne różnice w wyglądzie czaszki wskazują na udział innych czynników, które do tego doprowadziły. W grę wchodzi między innymi odmienna dieta, tryb życia, sposób poruszania się, a nawet oddychania. Co ciekawe, najbardziej znaczące zmiany mogły pojawić się około 12 000 lat temu, kiedy nasi przodkowie przeszli z łowiecko-zbierackiego trybu życia na osiadły, oparty na rolnictwie i spożywaniu mniej twardej żywności.