Takiego rodzaju naczynia jeszcze nie widzieliśmy. Znajdowało się w zatopionym statku

Wrak rzymskiego statku okazał się zawierać nieznany wcześniej rodzaj amfory. Znalezisko jest tym bardziej intrygujące, iż miało miejsce w niewielkiej odległości od popularnej wśród turystów plaży.
Takiego rodzaju naczynia jeszcze nie widzieliśmy. Znajdowało się w zatopionym statku

Archeolodzy badali wrak Ses Fontanelles, który najprawdopodobniej zatonął w IV wieku. Wygląda na to, że znajdował się on na trasie z Kartageny (południowo-wschodnia Hiszpania) i poruszał się zachodnimi szlakami handlowymi Morza Śródziemnego. Miejsce spoczynku pozostałości zatopionego statku jest zlokalizowane około 65 metrów od okolicznej plaży.

Czytaj też: Odnaleziono posąg Ramzesa. Jego poszukiwania trwały prawie sto lat!

Arenę działań archeologów stanowiła bowiem Majorka, a dokładniej rzecz ujmując: Palma, czyli stolica wyspy. Kiedy badacze dotarli do ładowni, ich oczom ukazały się ładunek złożony z amfor. Niektóre są pokryte napisami poświęconymi zawartości, pochodzeniu, przeznaczeniu towarów, a także ich właścicielowi. Ten ostatni został opisany jako Alunnius et Ausonius

Wewnątrz amfor były transportowane produkty takie jak sos rybny produkowany na bazie osobników z gatunku Engraulis encrasicolus. Łącznie uczestnicy badań rozpoznali cztery główne rodzaje pojemników, a najliczniej reprezentowanym okazał się Almagro 51c. Jeśli chodzi o pozostałe typy, to mówi się o Keay XIX oraz nieznanym do tej pory Ses Fontanelles I.

Naczynia znalezione w obrębie wraku to amfory stosowane do przechowywania różnego rodzaju produktów, takich jak sos rybny czy olej roślinny

Pod jakimi względami się wyróżnia? Chodzi przede wszystkim o większe rozmiary i wagę niż ma to miejsce w przypadku zwykle stosowanych amfor. Wewnątrz przechowywano olej roślinny. Poza tym na pokładzie znajdowały się przetwory na bazie winogron i inne zakonserwowane owoce. Te zostały umieszczone w amforach z płaskim dnem. Publikacja poświęcona najnowszym ustaleniom została zamieszczona w Archaeological and Anthropological Sciences.

Czytaj też: Chiński grób sprzed 2200 lat kluczem do rozwiązania wielkiej zagadki. Archeolodzy na tropie legendarnego władcy

Co ciekawe, wrak Ses Fontanelles został zidentyfikowany w dość nietypowych okolicznościach. Znaleziono go bowiem w 2019 roku, kiedy to został przypadkowo zauważony. Dzięki prowadzonym na miejscu poszukiwaniom poświęconym wrakowi archeolodzy odnaleźli około 300 amfor. Jako że beztlenowe środowisko sprzyja zachowaniu pozostałości statku, to ten przetrwał w bardzo dobrym stanie. Długa na 12 i szeroka na 6 metrów łódź będzie obiektem dalszych badań.